ارواح سرگردان آسمان شب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
به نظر می‌رسد ارواح سرگردان این پهنه‌ی آراسته و زیبای آسمان شب در صورت فلکی شاهانه‌ی قیفاووس را به تسخیر خود در آورده‌اند. البته این پیکره‌ها ابرهای غبار کیهانی‌اند که از بازتاب نور ستارگان اندکی روشن شده‌ و به سختی دیده می‌شوند.
گفتن ندارد که این ارواح دستشان به ما نمی‌رسد زیرا بسیار دور از زمین، در صفحه‌‌ی کهکشان و بر لبه‌ی مجموعه ابرهای مولکولی "مشعل قیفاووس" در فاصله‌ی ۱۲۰۰ سال نوری کمین کرده‌اند.
ابر vdB 141 یا Sh2-136 که به نام سحابی شبح (Ghost Nebula) هم شناخته می‌شود، با پهنای دو سال نوری، کمی روشن‌تر از بقیه است و در سمت راست این میدان دید پرستاره جای دارد. در این سحابی نشانه‌های آشکاری از هسته‌های چگال و رُمبنده به چشم می‌خورد که در گام‌های آغازین ستاره‌زایی به سر می‌برند و در آینده، هر یک ستاره‌ای درخشان خواهد شد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
constellation Cepheus - dust cloud - planet - Earth - plane - Milky Way - Cepheus Flare - molecular cloud - vdB 141 - Sh2-136 - Ghost Nebula - star - nebula - core - star formation

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

دقت کردید که تو چند پستی که اخیرا در وبلاگتون گذاشتید حرف از ارواح و دراکولا و وهم انگیز و ..... میزنید ؟ داستان چیه ؟ قلب من همچین وضعش خوب نیست

یک ستاره در هفت آسمان

رخوب نزدیک هالووینه و سایت های آمریکایی، به خصوص سایت های ناسا به شدت علاقه دارند فضا رو به هالووین ربط بدن
البته ناسا که عادت داره هر جشنی رو به فضا ربط بده، حتی جشن روز شکرگزاری
برای والنتاین هم خیلی پست میذاره

یک ستاره در هفت آسمان

خود من هم قلبم مشکل داره، ولی نمی دونم چرا از بچگی به داستان های ترسناک علاقه داشتم. حتی فیلم های ترسناک رو سعی می کردم بذارم نصف شب بشه و تماشا کنم!!!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه