وقتی سایه کیوان به لبه حلقه‌هایش می‌رسد

سایه‌ی سیاره‌ی کیوان (زحل) تا چند سال پس از رسیدن فضاپیمای کاسینی به آن بروی حلقه‌ها بلندتر می‌شد تا این که در زمان برابران فصلی (اعتدال) سیاره در سال ۲۰۰۹ و رسیدن به بیشینه‌ی گستردگی، از حلقه‌ها هم فراتر رفت.

این عکس در سال ۲۰۱۵ و زمانی گرفته شده که سایه‌های کیوان دوباره داشتند کوچک می‌شدند و دیگر به سختی به لبه‌ی کل سامانه‌ی حلقه‌های اصلی آن می‌رسیدند.. این سایه تا زمان انقلاب تابستانی شمال کیوان در حدود سال ۲۰۱۹ باز هم کوچک‌تر خواهد شد و با رسیدن به آن زمان، دوباره روند گستردگی را آغاز خواهد کرد.

کیوان هم مانند زمین دارای کجی (انحراف) محور چرخش است. و درست مثل زمین، هر چه خورشید در آسمانش بالاتر می‌رود، سایه‌ها روی آن کوچک‌تر می‌شوند. دوره‌ی گردش مداری کیوان ۲۹ سال است و با تغییر زاویه‌ی تابش خورشید نسبت به استوای آن، سایه‌ای که در این بازه‌ی زمانی بر روی حلقه‌هاش می‌اندازد هم کوچک و بزرگ می‌شود

دیدگاه این تصویر رو به سمت آفتاب‌گرفته‌ی حلقه‌ها و حدود ۱۱ درجه بالاتر از صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه-گسترده‌ی فضاپیمای کاسینی در ۱۶ ژانویه‌ی ۲۰۱۵ گرفته شده.

در زمان گرفته شدن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از کیوان حدود ۲.۵ میلیون کیلومتر بوده. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۱۵۰ کیلومتر است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Saturn - shadow - rings - Cassini spacecraft - equinox - planet - solstice - Earth - axis - sun - equator - ring plane - wide-angle camera

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه