باران وحشت در یک سیاره آبی‌رنگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
به مناسبت هالووین، تارنمای کاوش‌های فراسیاره‌ای ناسا ما را به گردش در برخی از هراس‌انگیزترین و شگفت‌آورترین مقصدهای گردشگری در کهکشان راه شیری دعوت کرده است.

در این تصویر که در حقیقت یک نقاشی است، سیاره‌ی کابوس‌وار HD 189733 b را می‌بینیم، جایی مرگ‌آور که هرگز باور نمی‌کنید در آن چه بر سرتان خواهد آمد.

از چشم ما انسان‌ها، این فراسیاره‌ی دوردست که ۶۳ سال نوری از زمین فاصله دارد، به رنگ آبی روشن دیده می‌شود. ولی هر کسی از مسافران فضا که این رنگ آبی را با آسمان دوستانه‌ی زمین اشتباه بگیرد، خطایی جبران‌ناپذیر مرتکب شده.

این دنیای بیگانه‌ آب و هوایی سوزان و مرگبار دارد. بادهای آن که با سرعتی نزدیک به ۲ کیلومتر بر ثانیه (هفت برابر سرعت صوت) می‌وزند، می‌توانند هر مسافری را در مارپیچی تهوع‌آور دور تا دور سیاره بچرخانند. [خبر کشف این سیاره را اینجا خوانده بودید: * هابل یک سیاره آبی‌رنگ یافت؛ واقعا آبی!]

باران‌های این سیاره هم چیزی بیش از سختی و دردسرند و اگر انسان نگون‌بختی به دام آنها بیفتد، سرنوشتش مرگی دردناک در اثر هزاران زخم و بریدگی خواهد بود؛ زیرا در این سیاره به جای قطره‌های آب یا هر مایع دیگری، به احتمال بسیار شیشه از آسمان می‌بارد، خرده شیشه‌هایی که در اثر وزش بادهای هولناک آن در راستایی کج و از پهلو می‌بارند.

رنگ آبی لاجوردی HD 189733 b برخلاف زمین از بازتاب نور از روی اقیانوس‌ها نیست، بلکه به دلیل وجود جو چگال و آتشینی‌ست که در فرازهای بالایش ابرهایی آراسته به ذرات سیلیکات دارد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Halloween - NASA - Exoplanet Exploration - galaxy - HD 189733 b - Earth - planet - glass - cobalt blue - reflection - tropical ocean - silicate

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه