پرتاب فضاپیمای اوسیریس-رکس


تاکنون بارها عملیات پرتاب یک موشک به درون فضای سامانه‌ی خورشیدی را در این وبلاگ دیده‌اید.
ماه گذشته، موشک بزرگ اتلس ۵ که فضاپیمای اوسیریس-رکس (OSIRIX-REx ) را بر دوش داشت از مجموعه‌ی پرتاب ۴۱ در فلوریدا راهی فضا شد
عکسی از این موشک که آماده‎‌ی پرتاب بر روی سکو ایستاده، و نمایی از لحظه‌ی پرتاب آن را در پایین این نوشته می‌توانید ببینید..
فضاپیمای روباتیک اوسیریس-رکس برای نشستن روی سطح سیارک بن‌نو و برگرداندن بخشی از خاک آن به زمین برنامه‌ریزی شده. سیارک بن‌نو (101955 Bennu) که در مداری نزدیک به زمین به گرد خورشید می‌چرخد؛ پهنای این سیارک حدود ۵۰۰ متر است و رنگی تیره دارد زیرا سطح آن پوشیده از کربن است [سیارک گونه‌ی C]. شانسی به اندازه‌ی ۱ به ۲۵۰۰ وجود دارد که این سیارک در چند هزار سال آینده به زمین برخورد کند.
این ویدیوی هیجان‌انگیز ۲.۵ دقیقه‌ای روند بیرون آوردن موشک از آشیانه، آماده شدن آن، و پرتابش را نشان می‌دهد، و با فیلمی از جدا شدن بالابرنده‌های کناریش به پایان می‌رسد.
اگر همه چیز روی برنامه پیش برود، اوسیریس-رکس در سال ۲۰۱۸ به بن‌نو می‌رسد و در سال ۲۰۲۳ نمونه‌هایی از خاک آن را به زمین بر می‌گرداند. یکی از هدف‌های علمی اوسیریس-رکس بررسی اینست که آیا برخوردهای باستانی میان زمین و سیارک‌های کربن‌داری مانند بن‌نو بوده که آب‌ها و مولکول‌های آلیِ موردنیاز برای پیدایش زندگی را به زمین آورده یا نه.
موشک اتلس ۵ با فضاپیمای اوسیریس-رکس آماده‎‌ی پرتاب بر روی سکو. عکس بزرگ‌تر را اینجا ببینید
نمایی از لحظه‌ی پرتاب موشک اتلس ۵ و فضاپیمای اوسیریس-رکس. عکس بزرگ‌تر را اینجا ببینید
--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Atlas V - OSIRIS-REx - Solar System - Launch Complex 41 - Florida - Earth - 101955 Bennu - Sun - carbon - booster - carbonaceous - asteroid - organic molecule

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه