عکس ماهواره‌ای از کاتماندو، پایتخت نپال

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر (۵.۹ مگابایت)
در این تصویر ماهواره‌ای بخشی از کشور نپال، ازجمله پایتخت آن کاتماندو، و دامنه‌ی کوه‌های هیمالیا را می‌بینیم. این یک تصویر رنگ زیف (کاذب) است و پوشش گیاهی در آن به رنگ سرخ نشان داده شده ولی آبراه‌ها و ساختمان‌ها به رنگ سبز روشن و آبی دیده می‌شوند.

در بالای تصویر دره‌ی کاتماندو را می‌بینیم که با چهار رشته کوه در بر گرفته شده و به دلیل داشتن پرستشگاه‌ها (معبدها) و بناهای تاریخی، از سوی یونسکو به عنوان یکی از میراث‌های جهانی شناخته شده. ولی برخی از این سازه‌های تاریخی در پی زمین‌لرزه‌ی آوریل ۲۰۱۵ در این منطقه ویران شدند، رویدادی که جان هزاران تن را گرفت و ویرانی‌های گسترده‌ای در این دره به بار آورد.

یکی از ویژگی‌هایی که در عکس‌های ماهواره‌ای از همه آسان‌تر شناسایی می‌شود فرودگاه‌ها هستند، و اینجا هم باندهای فرودگاه بین‌المللی تریبهوان را به روشنی می‌توان نزدیک مرکز دره مشاهده کرد.

یک "جاده‌ی کمربندی" دور تا دور شهر مرکزی کاتموندو و بخش‌هایی از شهرهای پیرامون کشیده شده. از یک سر جنوبی باندهای فرودگاه می‌توانیم جاده را دنبال کنیم که رو به جنوب رفته و سپس مسیرش رو به شمال باختر تغییر کرده و به گرد شهر ادامه می‌یابد.

این تصویر تنها برشی از سطح گونه‌گون کشور نپال را نشان می‌دهد: از کوهستان‌ها در شمال تا دشت‌ها در جنوب. در این عکس همچنین می‌توانیم مسیر آب‌های روان از کوه‌ها را ببینیم. این آب‌ها رودهایی بزرگ ساخته‌اند که وارد جلگه‌ها و دشت‌های جنگلی و زمین‌های کشاورزی شده‌. بخش پایینی تصویر مه‌آلودتر از مناطق کوهستانی به نظر می‌آید زیرا نمناکی (رطوبت) در دشت‌ها بیشتر از کوهستان‌هاست.

این عکس که در برنامه‌ی ویدیویی زمین از فضا هم نمایش داده شده، توسط ماهواره‌ی کوپرنیک سنتینل-۲آ در روز ۲۸ دسامبر ۲۰۱۵ گرفته شده است.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Nepal - capital city - Kathmandu - Himalayan - foothill - false-colour - UNESCO World Heritage Site - temple - earthquake - airport - runway - Tribhuvan International Airport - ring road - Earth - Space video programme - Copernicus Sentinel-2A

منبع: nasa

3 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

الان که این عکسو میبینم .عکس فیسبوک در مقابل این عکس به شوخی بود

یک ستاره در هفت آسمان

عکس فیسبوک هم اگه کامل دانلود بشه همینه، ولی متاسفانه بسیاری از کاربران فیسبوک این کار رو نمی کنند

یک ستاره در هفت آسمان

من معمولا عکس ها رو در بزرگترین اندازه در فیسبوک میذارم، ولی برای کامل دیدنش باید دانلود بشه

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه