چرا سیارک بن‌نو به عنوان مقصد اوسیریس-رکس برگزیده شد؟

* هدف ماموریت فضاپیمای اوزیریس-رکس (OSIRIS-REx) نمونه‌برداری از یک سیارک و برگرداندن بخشی از خاک آن به زمین است. ولی چه شد که گروه دانشمندان اوسیریس-رکس از میان بیش از ۵۰۰ هزار سیارک شناخته شده در سامانه‌ی خورشیدی، سیارک بن‌نو را برگزید؟
گزینش از میان بیش از ۵۰۰ هزار نامزد آغاز شد و به سیارک بن‌نو رسید
نزدیکی به زمین
نزدیک‌ترین سیارک‌ها به زمین به نام اجرام نزدیک-زمین (NEOها) شناخته می‌شوند. چنان چه از نام آنها برمی‌آید، NEOها اجرامیند که مدارشان آنها را تا فاصله‌ی کمتر از ۱.۳ یکای نجومی از خورشید می‌آورد (هر یکای نجومی یا AU برابر با فاصله‌ی میانگین زمین تا خورشید، یعنی حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر است). برای فضاپیمایی مانند اوسیریس-رکس که قرار است نمونه‌هایی از خاک یک سیارک را به زمین برگرداند، دسترس‌پذیرترین سیارک‌ها میان ۱.۶ یکای نجومی و ۰.۸ یکای نجومی جای دارند. ولی چنین سیارکی باید مداری مانند زمین هم داشته باشد، با برون‌مرکزی (کشیدگی) اندک و کجی یا انحراف مداری کم. در زمان گزینش یک سیارک برای این ماموریت در سال ۲۰۰۸، بیش از ۷۰۰۰ NEO شناخته شده بود، ولی تنها مدار ۱۹۲ تای آنها با چنین شرایطی سازگار بود.

بزرگی
سیارک بن‌نو همه‌ی شرایط مناسب را داشت. منبع تصویر
هر چه سیارکی کوچک‌تر باشد با سرعت بیشتری به گرد محورش می‌چرخد. سیارکی کوچک‌تر از ۲۰۰ متر به اندازه‌ای سریع می‌چرخد که مواد سطحش (سنگ‌پوشه‌های آن) بستگی بسیار کمی به آن دارند و می‌توانند از آن به بیرون پرتاب شوند. سیارک مناسب برای چنین ماموریتی می‌بایست قطری بیش از ۲۰۰ متر داشته باشد تا فضاپیما بتواند با خیال آسوده با سطحش تماس پیدا کرده و به مقدار کافی از سنگپوشه‌های آن بردارد. این شرط باعث شد شمار سیارک‌های نامزد ماموریت از ۱۹۲ به ۲۶ کاهش یابد.

همنهش (ترکیب)
سیارک‌ها بسته به همنش شیمیایی خود به چند گونه تقسیم می‌شوند. باستانی‌ترین سیارک‌ها کربن‌دار (گونه‌ی C) هستند و از زمان پیدایش خود در حدود ۴ میلیارد سال پیش تاکنون تغییر چندانی نکرده‌اند. این سیارک‌ها مولکول‌های آلی، مواد گریزا (فرار)، و اسیدهای آمینه‌، یعنی چیزهایی که می‌توانسته‌اند پیش‌سازهای زندگی زمینی باشند را در بر دارند. از میان ۲۶ سیارکی که در فهرست مانده بود، تنها ۱۲ سیارک همنهشِ شناخته شده‌ای داشتند و از میان آنها هم تنها ۵ سیارک باستانی و کربن‌دار بودند.

از میان این ۵ سیارک، بن‌نو برگزیده شد. بن‌نو یک سیارک گونه‌ی C با قطری نزدیک به ۵۰۰ متر است. این سیارک در هر ۴۳۶.۶۰۴ روز (۱.۲ سال) یک بار به گرد خورشید می‌چرخد و هر ۶ سال بسیار به زمین نزدیک می‌شود (کمتر از۰.۰۰۲ یکای نجومی). همین نزدیک شدن‌ها باعث شده بن‌نو شانس بسیاری برای برخورد با زمین در چند هزار سال آینده داشته باشد. بن‌نو به دلیل اندازه‌، باستانی‌ بودن همنهش، و مدار بیش از حد نزدیک، یکی از فریبنده‌ترین و دسترس‌پذیرترین NEOها است و همین به گزینش آن به عنوان هدف فضاپیمای اوسیریس-رکس انجامید.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
OSIRIS-REx - asteroid - Earth - Bennu - Solar System - Near-Earth Object - NEO - AU - Sun - eccentricity - inclination - regolith - carbon - organic molecule - volatile - amino acid - C-type asteroid

منبع: asteroidmission

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه