آسمان چشم‌نواز غروب با دو مهمان زیبا

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
هلال ماه و سیاره‌ی تیر (عطارد) در آسمان گرگ و میش سپیده‌دم ۲۹ سپتامبر با هم خودنمایی می‌کردند. درونی‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی در آن روز به دورترین فاصله‌ای از خورشید که می‌توانست رسیده بود و بیشترین کشیدگی را در آسمان سیاره‌ی زمین داشت.
در این چشم‌انداز رنگین تیر گریزپا را به همراه هلال کاهنده‌ی ماه می‌بینیم. هلال ماه از نور خورشید می‌درخشد و سمت شب آن هم از نور خود زمین (زمین‌تاب) کمی روشن شده، در حقیقت گویی ماه نو در آغوش ماه پیر غنوده.
زیر پای این دو، ایستگاه رادیواخترشناسی مدیچینا نزدیک بولونیای ایتالیا را به همراه ردیف کوتاهی از آنتن‌ها که بخشی از نخستین آرایه‌ی رادیوتلسکوپی ایتالیا به نام "چلیپای شمالی" (Northern Cross) است، و همچنین یک آنتن بشقابی سهموی ۳۲ متری می‌بینیم.
گفتن ندارد که امروز -۸ اکتبر- برای تماشای ماه در برنامه‌ی سالانه‌ی "شب جهانی رصد ماه" (International Observe the Moon Night) نیازی به سحرخیزی نیست. امشب ماه که در گام چارک نخستش است، پس از غروب آفتاب در بالای آسمان شامگاهی خواهد درخشید.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
twilight - Moon - Mercury - Sun - planet - elongation - Earth - crescent - New Moon - Old Moon - Medicina Radio Astronomical Station - Bologna - antenna - Italy - Northern Cross - parabolic dish - quarter - International Observe the Moon Night

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه