هالووین و سر روح در آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
پردازنده‌ی عکس: محمد حیدری ملایری

آیین هالووین آیینی باستانی است و ریشه در اخترشناسی دارد. از سده‌ی پنجم پیش از میلاد، هالووین به عنوان روزِ میان "اعتدال پاییزی" (روز و شب برابر) و "انقلاب زمستانی" (کوتاه‌ترین روز-بلندترین شب) جشن گرفته می‌شد. 
اگرچه در گاهشمار نوین، این رویداد ستاره‌شناختی فردا رخ خواهد داد، ولی روز واقعی میان اعتدال پاییزی و انقلاب زمستانی هفته‌ی دیگر از راه خواهد رسید.
این روز (روزِ میان اعتدال و انقلاب) یک بار دیگر نیز در سال روی می‌دهد که در آمریکا و کانادا به عنوان روز گراندهاگ (Groundhog Day) در دوم فوریه جشن گرفته می‌شود [گراندهاگ گونه سنجاب زمینی به نام مارموت سوت‌زن است].
جشن هالووین امروزه ریشه‌های تاریخی‌اش را در قالب پوشیدن لباس‌های ترسناک برای ترساندن و فراری دادن ارواح مردگان حفظ کرده است. شاید نمایش تصویری که تلسکوپ فضایی هابل از سحابی "سر روح" گرفته، مناسب این روز باستانی باشد.
ان‌جی‌سی ۲۰۸۰ که شبیه به نماد یک روح داستانی (کاسپر) است، در واقع یک منطقه‌ی ستاره‌زا در ابر ماژلانی بزرگ است. چنان چه می‌دانید، این ابر یکی از کهکشان‌های ماهواره‌ای کهکشان راه شیریست.
سحابی سر روح نزدیک به ۵۰ سال نوری گستردگی دارد و اینجا آن را در رنگ‌های نمایشی می‌بینید.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Halloween - Ghost Head - Nebula - cross-quarter day - equinox - Groundhog's Day - Hubble - NGC 2080 - star forming region - Magellanic Cloud - satellite galaxy - Milky Way

منبع: apod.nasa.gov

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه