رقص نور در قطب‌ها ادامه دارد

شش روز از ورود سیاره‌ی زمین به جریان پرسرعتی از باد خورشیدی گذشته... و هنوز درون آن هستیم.

در روز ۳۰ اکتبر، باد خورشیدی همچنان با سرعتی بیش از ۶۰۰ کیلومتر بر ثانیه می‌وزید. اگرچه این سرعت به اندازه‌ی سرعت آغارین آن به هنگام نخستین برخوردش با زمین در ۲۵ اکتبر نیست ولی فشار بی‌امان ذرات باردار باد خورشید بر میدان مغناطیسی زمین هنوز هم دارد قطب‌های زمین را با شفق‌هایی زیبا و پرتلالو روشن می‌کند.
مارکتا اس. موری این عکس‌ها را روز ۲۹ اکتبر از فیربنکس آلاسکا فرستاد:

وی می‌گوید: «وقتی بیرون باشی و آسمان بالای سرت را یکپارچه در رقص ببینی، آدرنالین و اندورفین خونت به شدت بالا می‌رود. این پدیده افسون‌کننده است و هیچگاه کهنه و تکراری نمی‌شود، حتی برای آلاسکایی‌ها.»

تا زمانی که سیاره‌ی ما به طور کامل از این جریان بیرون نرفته، شفق‌های قطبی هم دیده خواهند شد. یک راه برای دنبال کردن این نمایش، تنظیم یک وبکم زنده در منطقه است، مانند کاری که در پارک ملی آبیسکوی سوئد انجام شده. چاد بلیکلی از تارنمای "نورها بر فراز لاپلند" و گرداننده‌ی این دوربین می‌گوید: «ما تقریبا در همه‌ی شب‌های اکتبر بیننده‌ی شفق بوده‌ایم.»

در این پیوند، این نمایش زیبا را به کمک وبکم زنده ببینید.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Earth - solar wind - sun - electrically charged - magnetic field - pole - aurora - Marketa S. Murray - Fairbanks - Alaska - adrenaline - endorphin - Alaskan - live webcam - Sweden - Abisko National Park - Chad Blakley - Lights over Lapland

منبع: spaceweather

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه