عکس فوری از کشمکش‌های دو کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
چرا میان این دو کهکشان مارپیچی یک پل به وجود آمده؟
این پل که از گاز و ستاره تشکیل شده، گواه نیرومندیست بر این که هر دوی این کهکشان‌های غول‌پیکر روزگاری از نزدیک یکدیگر گذشته و در اثر گرانش دوسویه‌، کشندهای گرانشی سهمگینی میانشان روی داده بوده.
این دو مارپیچی و پل میانشان بر روی هم به نام آرپ ۲۴۰ شناخته می‌شوند ولی هر کهکشان نام ویژه‌ی خود را نیز دارد: ان‌جی‌سی ۵۲۵۷ و ان‌جی‌سی ۵۲۵۸. مدل‌های رایانه‌ای و همچنین سن خوشه‌های ستاره‌ای نشان می‌دهد که این دو حدود ۲۵۰ میلیون سال پیش نخستین گذر از کنار یکدیگر را کامل کرده بودند [کهکشان‌ها در برخوردهایشان بارها از کنار یکدیگر می‌گذرند و مواد پیکر یکدیگر را بیرون می‌کشند-م].
کشندهای گرانشی نه تنها مواد را از این دو بیرون کشیده، بلکه باعث فشرده شدن گازها نیز شده و در نتیجه فرآیندهای ستاره‌فشانی را در هر دو کهکشان و در این پل شگفت‌انگیز به راه انداخته‌اند.
ادغام‌های کهکشانی رویدادهای رایجی در کیهانند، و آرپ ۲۴۰ یک عکس فوری از یک گام کوتاه در این رویدادهای اجتناب‌ناپذیر را نشان می‌دهد.
جفت آرپ ۲۴۰ حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارند و آنها را می‌توان با یک تلسکوپ کوچک در صورت فلکی دوشیزه مشاهده کرد.
گذرهای پی در پیِ این دو کهکشان سرانجام به یکی شدن (ادغام) آنها و پدید آمدن یک تک کهکشان خواهد انجامید.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Arp 240 - spiral galaxy - star - bridge - star system - mutual gravity - NGC 5257 - NGC 5258 - star cluster - Gravitational tide - star formation - Galactic merger - constellation of Virgo

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه