نخستین عکس‌های فضاپیمای اگزومارس از سطح بهرام

در اینجا نمایشی از شماری از نخستین و پُروضوح ترین عکس‌هایی را می‌بینید که فضاپیمای مدارگرد ردیابی گاز اگزومارس در روز ۲۲ نوامبر ۲۰۱۶ توسط "سامانه‌ی تصویربرداری رنگی و برجسته‌نما از سطح" خود (کاسیس، CaSSIS) از سطح سیاره‌ی بهرام (مریخ) گرفته.
ویدیو را می‌توانید از این پیوند دریافت کنید (به بزرگی ۱۶.۹ مگابایت)
نخستین تصویر از این رشته عکس‌ها از فاصله‌ی ۵۳۰۰ کیلومتری و با وضوحِ ۶۰ متر بر پیکسل، حدود ۴۴ دقیقه پیش از رسیدن فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله گرفته شده. در این عکس می‌بینیم که دستگاه کاسیس چگونه با گرفتن همزمانِ عکس‌های رنگی، داده‌ها را گردآوری می‌کند: در طول موج‌های پانکروماتیک (همه‌رنگی)، سرخ، فروسرخ-نزدیک، و آبی.

سپس روند بازسازی سه بُعدی از یک ناحیه‌ی کوچک در "هزارتوی شب" (Noctis Labyrinthus) را می‌بینیم. این بازسازی با بهره از یک جفت عکس برجسته‌نما (استریو) درست شده، و اینجا با یک نقشه‌ی فرازا با وضوح کمتر از ۲۰ متر نشان داده شده است.

پس از آن، یک رشته تصاویر پروضوح و تماشایی می‌آید که از نزدیک‌ترین فاصله، یعنی ۲۳۵ کیلومتری گرفته شده‌اند. در آن هنگام فضاپیما داشت از فراز منطقه‌ی شکاف یا دره‌ی هِبِس (Hebes Chasma) می‌گذشت. پروضوح‌ترین داده‌ها با کیفیت ۲.۸ متر بر پیکسل گرفته شده‌اند. سرعت این نمایش نصف سرعت واقعیِ گردآوری داده‌ها توسط فضاپیما است.

در پی این نمایش، نواری به پهنای حدود ۲۵ کیلومتر از شکاف‌های آریسا (Arisa Chasmata) در کنار یک آتشفشان به نام کوه آرسیا (Arsia Mons) را می‌بینیم.

و در پایان، نمای نزدیک از یک دهانه‌ به قطر ۱.۴ کیلومتر نشان داده شده که بر لبه‌ی یک دهانه‌ی بسیار بزرگ‌تر نزدیک استوای بهرام پدید آمده. وضوح این عکس ۷.۲ متر بر پیکسل است.

این ویدیو توسط دانشمندان گروه دوربین کاسیس و دانشگاه برن درست شده.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه‌نامه:
Colour and Stereo Surface Imaging System - CaSSIS - ExoMars Trace Gas Orbiter - panchromatic - infrared - wavelength - 3D - Noctis Labyrinthus - Hebes Chasma - Arisa Chasmat - volcano - Mars - Arsia Mons - crater - equator - University of Bern

منبع: ESA

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه