ساده مثل این کهکشان!

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ (۳.۷ مگابایت)
در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل یک کهکشان کوتوله‌ی نامنظم به نام ان‌جی‌سی ۴۷۸۹آ در صورت فلکی گیسو را می‌بینیم. ان‌جی‌سی ۴۷۸۹آ بی‌هیچ گفتگویی یک کهکشان آشفته و به هم ریخته است- ستارگان پراکنده‌اش بدون هیچ دسته‌بندی و ترتیبی در آسمان پخش شده‌اند و به آن نمایی داده‌اند که بسیار ساده‌تر و بی‌پیرایه‌تر از نمای عموزاده‌های پر زرق و برق مارپیچی و بیضیگونش است.

شاید به نظر برسد که اینها تنها ستارگانی پراکنده در آسمانند، ولی در واقع همگی با نیروی گرانش به یکدیگر وابسته‌اند و این نیرو آنها را کنار هم نگه داشته. رنگ‌های درون این تصویر به طور عمدی سیرتر شده‌اند تا آمیزه‌ی سرخ و آبی ستارگان کهکشان را بهتر نشان دهند. ستارگان آبی ستارگانی درخشان، داغ و پرجرم هستند که نسبت به ستارگان سرخ، بسیار جوان‌ترند. وجود هر دو دسته‌ی ستارگان نشان می‌دهد که همه‌ی آنها در خود این کهکشان و در درازنای تاریخ آن ساخته شده‌اند.

ان‌جی‌سی ۴۷۸۹آ با فاصله‌ی بیش از ۱۴ میلیون سال نوری یک کهکشانِ به نسبت نزدیک است و به ما اجازه می‌دهد تا بسیاری از ستارگان قلمرویش را تک به تک ببینیم. در این تصویر همچنین شمار بسیاری کهکشان را می‌بینیم که مانند لکه‌های کرکی کوچک در گوشه و کنار چارچوب پراکنده‌اند.

-------------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Hubble - NGC 4789A - dwarf irregular galaxy - constellation of Coma Berenices - spiral - elliptical - star - gravity

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه