نواختر درخشان در آسمان تایلند

ماه گذشته یک انفجار ستاره‌ای از گونه‌ی نواختر در صورت فلکی کمان رخ داد که هفته‌ی گذشته روشنی‌اش حتی به اندازه‌ی توان دید چشم نامسلح هم رسید و این شب‌ها می‌توان آن را با یک دوربین دوچشمی دید.
یک نواختر کلاسیک در اثر انفجار گرماهسته‌ای روی سطح یک کوتوله‌ی سفید رخ می دهد؛ کوتوله‌ی سفید ستاره‌ی چگالی است که جرمی برابر با خورشید دارد ولی همه‌ی آن را در کره‌ای به اندازه‌ی زمین جا داده.
در این تصویر‌ که هفته‌ی گذشته گرفته شده، این نواختر را بر فراز پرستشگاه باستانی وات ماهاتات در پارک تاریخی سوخوتای تایلند می‌بینیم. [نقطه‌ی درخشان بالای اسمان سیاره‌ی ناهید است- تصویر دوم را ببینید.]
اگر می‌خواهید نواختر ۲۰۱۶ کمان را با چشم خود ببینید، درست پس از غروب آفتاب بیرون بروید و آن را نزدیک افق باختری، در صورت فلکی کمان (قوس) که شکلی مانند یک قوری هم دارد جستجو کنید. در ضمن سیاره‌ی بسیار تابناک ناهید هم در آسمان به این نواختر نزدیک است.
ولی امروز و فردا نکنید، زیرا نه تنها این نواختر دارد کم‌نور می‌شود، بلکه آن بخش آسمان هم روز به روز دارد بیشتر به افق نیمه‌روشن باختری نزدیک می‌شود.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
nova - binoculars - naked-eye - thermonuclear explosion - white dwarf - star - Earth - Sun - Wat Mahathat - Sukhothai - Thailand - Nova Sagittarius 2016 - constellation - Archer - Sagittarius - teapot - planet - Venus

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه