میماس کوچک، حلقه‌های بزرگ

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
میماس، ماه یخی سیاره‌ی کیوان (زحل) که نزدیک گوشه‌ی پایین، سمت چپ این تصویر دیده می‌شود، در برابر حلقه‌های این سیاره بسیار کوچک و خرد می‌نماید. با توجه به همین تفاوت ظاهری، شاید به نظر بیاید که این حلقه‌ها به راستی بسیار بزرگ‌تر هستند، ولی اینگونه نیست.

به گمان دانشمندان، جرم کل حلقه‌های کیوان بیش از چند برابر میماس نیست، و چه بسا تنها به اندازه‌ی درصدی از آن هم باشد. با گذشتن فضاپیمای کاسینی از نزدیک حلقه‌های کیوان و ردگیری سیگنال‌های رادیویی دریافتی از آن، انتظار می‌رود جرم این حلقه‌ها تنها "چند صدم" جرم میماس برآورد شود.

حلقه‌های کیوان که از ذرات و تکه‌های کوچک یخ‌ِ پخش شده در منطقه‌ای گسترده درست شده‌اند، بی‌اندازه نازکند و به طور معمول ضخامتی بیش از یک خانه ندارند. بنابراین حلقه‌ها با وجود ابعاد غول‌آسایشان، مقدار بی‌اندازه کمی از مواد را در خود جای داده‌اند.

قطر میماس ۳۹۶ کیلومتر است.

دیدگاه این تصویر رو به سمت آفتاب‌گرفته‌ی حلقه‌ها و حدود ۶ درجه بالاتر از صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور سرخ و توسط دوربین زاویه-گسترده‌ی کاسینی، در روز ۲۱ ژوییه‌ی ۲۰۱۶ گرفته شده.

در زمان گرفته شدن عکس، فاصله‌ی کاسینی از کیوان تقریبا ۹۰۷۰۰۰ کیلومتر و زاویه‌ی خورشید-فضاپیما-کیوان (زاویه‌ی گام) هم برابر با ۳۱ درجه بود. هر پیکسل تصویر در اندازه‌ی اصلی هم‌ارز ۵۴ کیلومتر است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Mimas - Saturn - moon - rings - radio signal - ring plane - Cassini spacecraft - wide-angle camera - Sun - phase angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه