ستون‌ها و ستارگان سحابی روح

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
ستارگان در چه جاهایی ساخته می‌شوند؟
در بسیاری از موارد، ستارگان در مناطق پرانرژی شکل می‌گیرند که گاز و غبارهای تیره در اثر ضربه، به پیرامون رانده شده و فشرده شده‌اند.
در این عکس، ستارگان درخشان و پرجرم نزدیک مرکز W5 یا سحابی روح را می‌بینیم. این ستارگان با انفجار خود و همچنین با تابش پرتوهای یونَنده (یونیده کننده) و بادهای پرانرژی، ابرهای گاز و غبار پیرامون خود را رو به بیرون پس زده و بیشتر آنها را بخار و ناپدید می‌کنند، ولی در بخش‌هایی از این ابرها که چگال‌تر از جاهای دیگرند، ستون‌هایی از گاز به جا می‌گذارند. در همین ستون‌ها و گره‌های چگال است که ستارگان ساخته می‌شوند.
عکسی که اینجا می‌بینید بخش کم‌چگال درونی دبلیو۵ را نشان می‌دهد، فضایی به گستردگی حدود ۱۰۰۰ سال نوری که پر از ستون‌های ستاره‌ساز است.
سحابی روح که به نام آی‌سی ۱۸۴۸ هم شناخته می‌شود، با فاصله‌ی ۶۵۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی ملکه‌ی اتیوپی (کاسیوپیا، ذات‌الکرسی، خداوند اورنگ) جای دارد.
به احتمال بسیار تا چند صد میلیون سال دیگر، از این سحابی تنها خوشه‌ای از ستارگانی که در پی این فرآیند پدید آمده‌اند به جا خواهد ماند که آنها هم پس از چندی از یکدیگر جدا شده و به راه خود خواهند رفت.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
W5 - star - Soul Nebula - ionizing - star forming - IC 1848 - constellation - Queen of Aethopia - Cassiopeia - cluster

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه