چشم‌اندازی انباشته از کهکشان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این چشم‌انداز زیبای کیهانی که تنها حدود ۱ درجه از آسمان در صورت فلکی شمالی زن برزنجیر (آندرومدا) را می‌پوشاند، مالامال از کهکشان‌هاست.
در بالا، سمت راست، کهکشان بزگ مارپیچی ان‌جی‌سی ۸۹۱ با پهنای ۱۰۰ هزار سال نوری را می‌بینیم که از دیدگاه ما تقریبا درست از لبه دیده می‌شود [یک کهکشان لبه‌نما است]
ان‌جی‌سی ۸۹۱ که حدود ۳۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، با داشتن یک قرص کهکشانی تخت و نازک، بسیار همانند کهکشان راه شیری خودمانست. ابرهای تیره‌ی غبار مانند نواری بلند از میان قرص آن و کوژی مرکزی‌اش گذشته و آنها را دو نیم کرده‌اند.
پایین، سمت چپ تصویر، و دورتر از پیش‌زمینه‌ی ستارگان کهکشان خودمان، اعضای خوشه‌ی کهکشانی آبل ۳۴۷ را می‌بینیم که کهکشان‌های بزرگ خود را در این نمای تلسکوپی واضح و باکیفیت به نمایش گذاشته است. این کهکشان‌ها هم از نظر اندازه‌ی فیزیکی همسان با ان‌جی‌سی ۸۹۱ هستند ولی حدود ۸ برابر دورترند و به همین دلیل اندازه‌ی دیداری (ظاهری) آنها حدود یک هشتم اندازه‌ی دیداری ان‌جی‌سی ۸۹۱ است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه‌نامه:
NGC 891 - Abell 347 - constellation Andromeda - spiral galaxy - edge-on - Milky Way - galactic disk - dust cloud - star - galaxy cluster - apparent size

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه