ابرهای ستاره‌زا در قیفاووس

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
به نظر می رسد انبوه ستارگان داغ جوان و ستون‌های کیهانی از گاز و غبار در ان‌جی‌سی ۷۸۲۲ گرد آمده اند. این منطقه‌ی برافروخته‌ی ستاره‌زایی، حدود ۳۰۰۰ سال نوری دورتر از ما در صورت فلکی شمالی قیفاووس و در لبه‌ی یک ابر مولکولی غول‌پیکر جای دارد.
این نمای رنگین کیهانی که از همگذاری داده‌های باریک-باند درست شده، لبه‌های روشن و شکل‌های تیره‌ی درون سحابی را آشکار کرده و تابش اتم های اکسیژن، هیدروژن، و گوگرد را به ترتیب به فام‌های آبی، سبز و سرخ می‌نمایاند. دوستداران بایگانی عکس‌های تلسکوپ هابل با این خط گسیلشی و رنگ‌های به کار رفته به خوبی آشنا هستند، زیرا این طیف‌ها در تصاویر هابل هم با همین رنگ‌آمیزی نشان داده می‌شوند.
این تابش‌های اتمی دستاورد برانگیختگی اتم‌ها توسط پرتوهای پرانرژی ستارگان داغ مرکزی است، ستارگانی که با بادها و پرتوهای نیرومندشان، مواد محیطی را هم پس زده و تراشیده‌اند و افزون بر آفریدن ساختارهای ستونی چگال، یک حفره‌ی غارمانند به گستردگی چند سال نوری که ویژه‌ی چنین فعالیت‌هایی است را پدید آورده اند.
رمبش گرانشی درون این ستون‌ها می‌تواند به ساخته شدن ستارگان تازه بیانجامد، ولی با کنار زده شدن ستون‌های غبار، ستارگانی که در آنها شکل گرفته‌اند نیز این ذخیره از مواد ستاره‌ساز را از دست خواهد داد.
گستردگی میدان این تصویر در فاصله ی برآوردی ان‌جی‌سی ۷۸۲۲ حدود ۴۰ سال نوری است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه‌نامه:
NGC 7822 - molecular cloud - constellation Cepheus - star forming region - narrowband - oxygen - hydrogen - sulfur - Hubble palette - emission line - star - gravitational collapse

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

ناشناس

جفنگیاتی سراییده برای خودت کله نخودی . همه اینها رو میتونی تو یه جمله بگی؟

ناشناس

میشه بگی این کجاش جفنگیاته عزیز ؟

یک ستاره در هفت آسمان

بهش توجه نکنید دوست عزیز
این طفلک مایه‌ی سرگرمی ماست

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه