تنها اندکی هیدروژن و متان کافی بوده تا سیاره بهرام در گذشته گرم شود

نمایی از دره‌ی ریول (Reull Vallis) روی سیاره‌ی بهرام که گمان می‌رود بستر یک رود خروشان باستانی است. اندازه‌ی بزرگ‌تر
درباره‌ی عکس بیشتر بخوانید: *نماهای خیره کننده از بستر یک رود روی بهرام
* احتمال می‌رود ردی از هیدروژن یا متان در هوای بهرام (مریخ) این سیاره را به اندازه‌ی کافی گرم کرده بوده که آب مایع بتواند رویش روان شود.

دانشمندان از دهه‌ی ۷۰ میلادی به این موضوع پی برده‌اند که گرچه سیاره‌ی بهرام امروزه بسیار سرد است ولی احتمالا در گذشته به اندازه‌ی کافی گرم بوده که رودهایی از آب بر سطحش روان باشد. پرسش اینجاست که سیاره‌ای که نسبت به خورشید دورتر از زمین است چگونه می‌توانسته این اندازه گرم باشد- آن هم در زمانی که خورشید کم‌نورتر از امروز بوده.

امروزه، جوِ (هوای) نازک بهرام به طور عمده از دی اکسید کربن (CO۲) ساخته شده که گرچه یک گاز گلخانه‌ای است، ولی گرمای کمی را در خود نگه می‌دارد. مدل‌ها نشان‌می دهند که حتی یک جو ضخیم و فشرده‌ی CO۲ هم نمی‌توانسته دمای بهرام در روزگاران دور را بالاتر از نقطه‌ی یخ‌زدگی (انجماد) ببرد.

اکنون رابین وردزورث از دانشگاه هاروارد به همراه همکارانش محاسبه کرده‌اند که اگر حتی چند درصد از یک هوای عمدتا CO۲ هم از مولکول‌های هیدروژن یا متان تشکیل شده باشد، می‌تواند تغییرات چشمگیری به وجود آورد. این گازها هنگامی که به مولکول‌های CO۲ برخورد می‌کنند، نور را در یک محدوده‌‌‌ی کلیدی از طول موج‌ها جذب می‌کنند، که همین می‌تواند دمای سیاره را به اندازه‌ی کافی برای روان شدن آب بالا ببرد.

جیمز کستینگ از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در یونیورسیتی پارک که گروه خود او در گذشته، هیدروژن مورد نیاز را بسیار بیشتر از این محاسبه کرده بود می‌گوید: «این واقعا هیجان‌انگیز است... ما باید تلاش بسیاری می‌کردیم تا میزان بالای هیدروژن در هوای بهرام در گذشته را توجیه کنیم. این پژوهش تازه می‌تواند همین انگاشت را با زحمت کمتری پاسخ دهد.»

کستینگ در پاسخ به این که آیا هیدروژن بود یا متان که دقیقا چنین گرمایشی را پدید آورد می‌گوید بستگی به این دارد که اصولا بهرام هرگز موجود زنده‌ای داشته یا نه. زیرا اگر داشته، باکتری‌های هیدروژن‌خوار می‌توانسته‌اند بیشتر هیدروژن هوا را به متان تبدیل کنند.

پژوهشنامه‌ی منتشر شده: arxiv.org/abs/1610.09697

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
hydrogen - methane - Mars - water - sun - Earth - carbon dioxide - greenhouse gas - CO2 - freezing point - Robin Wordsworth - Harvard University - molecule - wavelength - planet - James Kasting - Pennsylvania State University - University Park - bacteria

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه