رتیل آبی و سرخ آسمان

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
این بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین منطقه‌ی ستاره‌زایی در سرتاسر گروه محلی کهکشان‌هاست.
این جرم آسمانی که به دلیل نمای عنکبوت-مانندش، به نام "سحابی رتیل" شناخته می‌شود، در ابر بزرگ ماژلان که یکی از کهکشان‌های ماهواره‌ایِ کهکشان راه شیری است جای دارد.
بزرگی این رتیل ۱۰۰۰ سال نوری است. اگر این سحابی به اندازه‌ی سحابی شکارچی (نزدیک ترین پرورشگاه ستاره‌ای به زمین که ۱۵۰۰ سال نوری دورتر از زمین، در کهکشان خودمان جای دارد) از ما فاصله داشت، پهنه‌ای بیش از ۳۰ درجه (۶۰ برابر قرص کامل ماه) را در آسمان سیاره‌ی زمین می‌پوشاند.
در تصویر امروز، جزئیات فریبنده‌ی سحابی رتیل را در رنگ‌های نور گسیلیده از هیدروژن و اکسیژن می‌بینیم.
پاهای بلند و تارتَنَنده‌ی سحابی رتیل، خوشه‌ی ان‌جی‌سی ۲۰۷۰ را در میان گرفته‌اند. این ابرخوشه‌ی ستاره‌ای که شماری از درخشان‌ترین و پرجرم‌ترین ستارگان شناخته شده را در خود دارد، در مرکز تصویر و به رنگ آبی دیده می‌شود.
از آنجایی که ستارگان سنگین و پرجرم زندگی کوتاهی دارند و در جوانی می‌میرند، چندان جای شگفتی نیست که این رتیل کیهانی یکی از نزدیک‌ترین ابرنواخترهای روزگار نوین (ابرنواختر ۱۹۸۷آ) را هم در کنار خود دارد.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه‌نامه:
star forming region - Large Magellanic Cloud - satellite galaxy - Milky Way galaxy - Tarantula nebula - Orion Nebula - stellar nursery - Earth - full moon - hydrogen - oxygen - NGC 2070 - star cluster - star - supernova

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه