کهکشان "دلار نقره"

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان NGC ۲۵۳ نه تنها یکی از درخشان‌ترین کهکشان‌های مارپیچی در آسمان زمین است، بلکه یکی از پرگردوخاک ترین آن‌ها نیز به شمار می‌آید.
برخی آن را به دلیل نمایی که در تلسکوپ‌های کوچک دارد، کهکشان "دلار نقره‌" یا "دلار نقره‌ای" (Silver Dollar) می‌خوانند، و برخی تنها به دلیل جایگاهش در مرزهای صورت فلکی جنوبی سنگتراش، به عنوان "کهکشان سنگتراش" برای آن بسنده می‌کنند.
این جزیره‌ی غبارآلود کیهانی که تنها ۱۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، نخستین بار در سال ۱۷۸۳ توسط ستاره‌شناس و ریاضیدان، کارولینه هرشل (خواهر ویلیام هرشل) یافته شد. ان‌جی‌سی ۲۵۳ با پهنای حدود ۷۰ هزار سال نوری، بزرگ‌ترین عضو گروه کهکشانی سنگتراش است، نزدیک‌ترین گروه کهکشانی به گروه محلی خودمان.
در این تصویر رنگی باکیفیت، افزون بر رگه‌های مارپیچی غبار، پیچک‌هایی از غبار را نیز می‌بینیم که گویا از صفحه‌ی کهکشان بیرون زده‌اند، صفحه‌ای که خود با خوشه‌های ستاره‌ای جوان و مناطق ستاره‌زایی آراسته شده. [در تصویر این مطلب بهتر دیده می شوند: * کهکشان سنگ‌تراش]
داشتن غبار فراوان به همراه ستاره‌زایی‌های شدید و آتشین باعث شده ان‌جی‌سی ۲۵۳ به عنوان یک کهکشان ستاره‌فشان نیز شناخته شود. همچنین کهکشان ان‌جی‌سی ۲۵۳ یک چشمه‌ی نیرومند از پرتوهای X پرانرژی و پرتوهای گاما است که می‌تواند به دلیل وجود سیاهچاله‌ای بزرگ نزدیک مرکزش باشد.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه‌نامه:
NGC 253 - spiral galax - Silver Dollar Galaxy - Sculptor Galaxy - constellation Sculptor - Caroline Herschel - island universe - Sculptor Group of Galaxies - Local Group of Galaxies - dust lane - galactic disk - star formation - starburst galaxy - x-ray - gamma ray - black hole

منبع: apod.nasa.gov

3 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

جزیره بسیار زیباییه . در فیسبوک هم نوشتم که تاریخ در حق کارولینه واقعا جفا کرد

رحمان توکلی

برای تهیه بلیط که بتونیم به این کهکشان بریم شرکت چیناگ اسپیس با صندلی معمولی و غذا گوشت سگ و ماکارونی و مدت پرواز صد و پنجاه میلیون سال . شرکت روسیا کاسموس بدون صندلی . غذا فقط ودکا و گوشت خوک طول پرواز یکصد و بیست میلیون سال . شرکت امریکن اسپیس با تختخواب و غذای خوب طول پرواز یکصد میلیون سال .. کدومو بگیرم ؟

یک ستاره در هفت آسمان

جناب توکلی تو کدومش کله پاچه با نون سنگک میدن؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه