چرخه‌های "آبرنگی" کیوان

ناحیه‌ی قطب شمال سیاره‌ی کیوان (زحل) نوارها و چرخه‌هایی زیبا را به نمایش می‌گذارد که به گونه‎ای ما را به یاد گردش قلم‌مو در یک نقاشی آبرنگ می‌اندازد.

هر یک از نوارهای عرض این سیاره نشانگر جریان هوا با سرعتی متفاوت، و ابرهایی در فرازاهای متفاوت نسبت به نوارها و ابرهای کناری‌اش است. در جاهایی که نوارها با یکدیگر برخورد کرده و از روی هم گذشته‌اند، برهمکنش‌های میانشان باعث پیدایش گیژاوها (گرداب های کوچک و پایدار) و چرخه‌های بسیاری شده.

شمالگان کیوان با شش‌گوش پرآوازه‌اش پوشیده شده که خود این شش‌گوش هم پیچاب قطب شمال سیاره را در بر گرفته. این پیچاب که در این عکس مانند لکه‌ی سیاهی در قطب سیاره دیده می‌شود و در حقیقت چشم یک توفان توفند-مانند است.

دیدگاه این تصویر رو به سمت آفتاب‌گرفته‌ی حلقه‌ها و حدود ۲۰ درجه بالای صفحه‌ی آنهاست. عکس به کمک دوربین زاویه-گسترده‌ی فضاپیمای کاسینی در روز ۵ سپتامبر ۲۰۱۶، با بهره از یک فیلتر طیفی که طول‌موج‌های نزدیک-فروسرخ در دو سوی ۷۲۸ نانومتر را می‌گذراند گرفته شده

در زمان گرفته شدن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از کیوان حدود ۱.۴ میلیون کیلومتر بوده. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۸۶ کیلومتر است.

-------------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Saturn - watercolor - eddy - hexagon - polar vortex - planet - hurricane - ring plane - Cassini spacecraft - wide-angle camera - spectral filter - wavelength - infrared

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه