چرا نیمی از قلب پلوتو تغییر نام داد؟

* نیمه‌ی باختری قلب پرآوازه‌ی پلوتو نام تازه‌ای پیدا کرده.

نمای پلوتو از چشم فضاپیمای نیوهورایزنز.
گروه دانشمندان ماموریت، نام ناحیه‌ی قلبی-شکل در نیمکره‌ی جنوبی آن
را از "فلاته‌ی اسپوتنیک" به "دشت اسپوتنیک" تغییر داده‌اند.
سال گذشته، پس از گذر تاریخی فضاپیمای نیوهورایزنز از کنار پلوتو و نمایان شدن ویژگی‌های سطحی این سیاره‌ی کوتوله، اعضای گروه ماموریت نیوهورایزنز ناسا نام‌هایی غیررسمی برای این ویژگی‌ها برگزیدند. ولی اکنون نیمه‌ی باختری منطقه‌ی هموار و قلبی-شکل پلوتو نام تازه‌ای پیدا کرده که با ویژگی‌های زمین‌شناختی آن سازگارتر است.

نام این منطقه در آغاز فلاته‌ی اسپوتنیک (Sputnik Planum) بود، ولی اکنون به "هامونه‌ی اسپوتنیک" یا به طور ساده، "دشت اسپوتنیک" (Sputnik Planitia) تغییر کرده است. هامونه یا دشت، سطحی پست‌تر از فلات را می‌گویند.

به گفته‌ی ویلیام مک‌کینان، دستیار رهبر گروه زمین‌شناسی، ژئوفیزیک و تصویربرداری نیوهورایزنز و یک دانشمند سیاره‌ای در دانشگاه سنت لوییس واشنگتن، دانشمندان گروه در آغاز هم فکر نمی‌کردند این پهنه از سطح پلوتو چندان بلند باشد. ولی در نخستین روزهای پس از گذر، که دنیای کاملا تازه‌ای پیش چشممان نمایان شد، این دانشمندان چنان هیجان‌‌زده بودند که به سرعت پیشنهادهایی را برای نام ساختارهای آن ارایه کردند.

مک‌کینان با لبخندی اندوهناک به اسپیس دات کام می‌گوید: «شاید زیادی عجله کردیم.» به گفته‌ی مک‌کینان، به احتمال بسیار، دشت اسپوتنیک در روزگار جوانی پلوتو و در پی برخورد یک جرم بزرگ پدید آمد، هر چند که اندازه‌ی گودی آن هنوز ناشناخته است. امروزه به نظر می‌رسد این حوضه‌ی برخوردی با یخ‌های گریزا (فرٌار) پر شده است. چنان که گروه پیشتر گفته بودند، نیوهورایزنز هیچ دهانه‌ی برخوردی‌ای روی این دشت ندیده، که نشان می‌دهد یخ‌های آن کمتر از ۱۰ میلیون سال عمر دارند.

ولی دشت اسپوتنیک شاید باز هم نامش تغییر کند، زیرا هیچ یک از نام‌های کنونی رسمی نیستند. بیش از ۱۵ ماه از گذر نیوهورایزنز گذشته و گروه تاکنون هیچ نامی را در انجمن بین‌المللی اخترشناسی که بر نامگذاری ساختارهای سامانه‌ی خورشیدی نظارت می‌کند ثبت نکرده.

آلن استرن، سربازرس نیوهورایزنز از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در کلرادو می‌گوید گروه کوچک آنها به شدت سرشان با داده‌های تازه‌ گرم است. آخرین بسته‌ی داده‌های گذر هم در روز ۲۳ اکتبر دریافت شد. استرن به اسپیس دات کام گفت: «نمی‌خواهیم چیزی حواسمان را پرت کند.»

گرچه تغییر نام از "فلاته" به "دشت" تا اندازه‌ای نو است، ولی به گفته‌ی مک‌کینان، فکر این تغییر از پیش از دریافت داده‌های تازه به سر دانشمندان زده بود و داده‌های تازه تنها در گزینش نام درست به آنها کمک کرد. [در این پست هم اشاره‌ای به آن شده بود- م]

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Pluto - NASA - New Horizons - dwarf planet - heart - Sputnik Planum - Sputnik Planitia - planitia - plain - planum - William McKinnon - Washington University - St. Louis - volatile - sublimate - International Astronomical Union - solar system - Alan Stern - Southwest Research Institute - Colorado, - Earth -

منبع: Space.com

2 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

به نظر من این خودخواهیه که دانشمندان آمریکایی روی مناطق نامگذاری کنند . باید به بقیه دانشمندان هم احترام بگذارند و از اونها همدنظر بخواهند . مثلا از من

یک ستاره در هفت آسمان

نمیشه گفت خودخواهی،
به نظر من همین که نام های مربوط به فرهنگ های دیگه رو هم میذارن از معرفتشونه، وگرنه ما جهان سومی ها مگه چقدر سهم تو این پیشرفت ها داریم؟
چند شب پیش داشتم چک میکردم، دیدم 5-6 نقطه از سیاره ی تیر رو به اسم شاعران ایرانی نامیدن، فردوسی، سعدی، حافظ و ...
الان همین پلوتو هم مگه چقدر به روس ها ربط داشته که اسم یکی از چشمگیرترین بخش هاش رو "اسپوتنیک" گذاشتند؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه