هزاران ستاره همسن در فضایی کوچک

این تصویر در دو اندازه‌ی: بزرگ‌- بسیار بزرگ (۹.۱ مگابایت)
ان‌جی‌سی ۳۶۰۳ حدود ۲۰ هزار سال نوری دورتر از خورشید، و در بازوی مارپیچی شاه‌تخته‌ی کهکشان راه شیری جای دارد. اخترشناسان با ان‌جی‌سی ۳۶۰۳ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین منطقه‌های ستاره‌زایی کهکشان راه شیری به خوبی آشنا هستند.
خوشه‌ی باز ستاره‌ای در مرکز این منطقه در بر دارنده‌ی هزاران ستاره‌ی بزرگ‌تر از خورشید است، ستارگانی که به احتمال بسیار تنها همین یکی دو میلیون سال پیش، با هم در یک رویداد ستاره‌فشانی بزرگ و چشمگیر به دنیا آمدند.
در حقیقت، گمان می‌رود ان‌جی‌سی ۳۶۰۳ نمونه‌ای مناسب و در دسترس (در کهکشان خودمان) از خوشه‌های ستاره‌ای بزرگی است که در کهکشان‌های ستاره‌فشان بسیار دوردست یافته می‌شوند.
ابرهای زاینده‌ی ستارگان ان‌جی‌سی ۳۶۰۳ که انباشته از گازهای میان‌ستاره‌ای و غبارهای تیره‌ هستند، هنوز این خوشه را در بر گرفته و از پرتوها و بادهای پرانرژی ستارگانش برافروخته شده و تراشیده شده‌اند.
خوشه‌ی باز ان‌جی‌سی ۳۶۰۳ در راستای صورت فلکی جنوبی شاه‌تخته دیده می‌شود. این عکس که به کمک تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده، تنها حدود ۱۷ سال نوری پهنا دارد.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه‌نامه:
Sun - NGC 3603 - Carina spiral arm - Milky Way Galaxy - star-forming region - open star cluster - star - star formation - starburst galaxy - natal cloud - wind - Hubble Space Telescope

منبع: apod.nasa.gov

1 دیدگاه شما:

رحمان توکلی

صد در صد یک سوپر نوای بسیار پر قدرت در نزدیکی رخ داده که توانسته اینه که ستاره بسازه

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه