استوای تیره کهکشان

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ (۴.۹ مگابایت)
این تصویر عمودیِ خیره‌کننده‌ یک نمای موزاییکی است که از پیوند بیش از ۱۰۰ تکه عکس درست شده و پهنه‌ای نزدیک به ۵۰ درجه از آسمان شب را می‌پوشاند.

"شکاف بزرگ" کهکشان -رود تاریکی از غبار و گازهای مولکولی که در راستای صفحه‌ی کهکشان راه شیری کشیده شده- از بالا تا پایین چارچوب دیده می‌شود. مرکز کهکشان در بالای تصویر است و رو به پایین که بیاییم -در راستای خط استوای کهکشان- از میان ستارگان درخشان در صورت‌‌های فلکی عقاب، مار (دُم آن)، و سپر می‌گذریم. صورت فلکی کمان که از صورت‌های فلکی نزدیک به مرکز کهکشان است هم در پایین جای دارد.

در این مسیر با سحابی‌های تاریک بسیاری برخورد می‌کنیم. این سحابی‌ها که صدها سال نوری از یکدیگر فاصله دارند از دو سو با پهنه‌های پرستاره‌ی کهکشان و مناطق سرخ‌فام ستاره‌زایی در بر گرفته شده‌اند. 

بسیاری از اجرام مسیه هم اینجا دیده می‌شوند از جمله سحابی‌های اومگا یا قو (ام۱۷) و عقاب (ام۱۶)، ابر ستاره‌ای کمان (ام۲۴)، سحابی زیبای سه تکه (ام۲۰) و سحابی مرداب (ام۸).

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه‌نامه:
Great Rift - molecular gas - Milky Way Galaxy - galactic equator - constellation - Aquila - Serpens Cauda - Scutum - Sagittarius - dark nebula - starforming region - Messier object - Eagle - M16 - Omega - M17 - nebula - Sagittarius Star Cloud - M24 - Trifid - M20 - Lagoon - M8

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه