حلقه‌های کیوان

این تصویردر راستای افقی فشرده شده است. مقیاس واقعی آن را در دو اندازه ببینید: بزرگ- بسیار بزرگ
با نگاه کردن از یک سر به سرِ دیگر این تصویر، در حقیقت پهنای کل حلقه‌های یخی سیاره‌ی کیوان را می‌پیمایید. [تصویر در راستای افقی فشرده شده]
این تصویر باکیفیت یک موزاییک از عکس‌هاییست که در رنگ طبیعی گرفته شده‌اند. این عکس‌ها را فضاپیمای کاسینی در ماه می ۲۰۰۷، و در بازه‌ی زمانی بیش از ۲.۵ ساعت که داشت از فراز سمتِ روشن حلقه‌ها می‌گذشت گرفت.
برای کمک به شما، نام حلقه‌های اصلی و شکاف‌ها و همچنین فاصله‌ی آنها تا مرکز این غول گازی نوشته شده (فاصله‌ها به کیلومتر است).
نامگذاری الفبایی حلقه‌های کیوان بر پایه‌ی ترتیب زمانیِ یافته شدن آنهاست. حلقه‌های A و B حلقه‌های روشنی هستند که با شکاف کاسینی از هم جدا شده‌اند. بر پایه‌ی فاصله از کیوان، ترتیب هفت حلقه‌ی اصلی اینست: D،C،B،A،F،G،E (از چپ به راست بخوانید). حلقه‌های کم‌نور و بیرونی‌تر G و D در این تصویر دیده نمی‌شوند.
چهار روز دیگر، یعنی روز ۲۹ نوامبر عملیات برای پایان زندگی کاسینی آغاز خواهد شد. در آن روز، کاسینی از کنار تیتان، بزرگ‌ترین ماه کیوان می‌گذرد تا از آن یک تنه‌ی گرانشی خورده و وارد یک رشته‌ی ۲۰ تایی از مدارهای بیضی خطرناک و حلقه-خراش (ring-grazing) شود.
نخستین شیرجه‌ی کاسینی به درون صفحه‌ی حلقه‌ها در روز ۴ دسامبر و از فاصله‌ی ۱۱۰۰۰ کیلومتری حلقه‌ی F (لبه‌ی سمت راست چارچوب) انجام خواهد شد.
در این تصویر، مدارهای حلقه-خراش به رنگ زرد نشان داده شده‌اند. شماری از مدارهای پیشین کاسینی هم به رنگ آبی دیده می‌شوند.
--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Saturn - Cassini spacecraft - rings - gas giant - moon - Titan - gravity - ring-grazing - ring plane - F ring

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه