نور عجیب به جای شفق قطبی!

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
دو شب پیش، گردشگرانی که برای تماشای شفق قطبی به  پارک ملی آبیسکوی سوئد رفته بودند با چیزی نامنتظره روبرو شدند. الیور رایت، رهبر این گروه ۸ نفره می‌گوید: «نخست یکی از مهمانان چیزی را دید و فریاد زد "این چیست؟" من دوربین دوچشمی‌ام را برداشتم و این "نور" هلالی-شکل جالب را دیدم که داشت به آرامی در آسمان جابجا می‌شد.»

رایت با چاد بلیکلی از مرکز "نورها بر فراز لاپلند" تماس گرفت و او هم تایید کرد که دوربین‌های زنده‌ی مرکز آن را دیده‌اند (تصویر دوم را ببینید). 

ولی این شفق قطبی نبود. چنان چه کارشناسان نظر دادند، در همان روز، یک موشک اتلس ۵ برای بردن ماهواره‌ی ورلدویو-۴ به مدار از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب شده بود. کمی بعد از پرتاب، مرحله‌ی (بخش) بالایی موشک (مرحله‌ی سنتاور) سوخت اضافی‌اش را بیرون ریخت که همین باعث پیدایش این ابر شبحگونه در آسمان سوئد شد.
این نور هلالی از چشم دوربین مرکز "نورها بر فراز لاپلند"، به همراه یک شفق قطبی سبزفام- اندازه‌ی بزرگ‌تر
--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Sweden - aurora - tour guide - Oliver Wright - Abisko National Park - aurora borealis - binoculars - crescent - Chad Blakley - Lights over Lapland - live webcam - Atlas V rocket - Vandenberg Air Force Base - California - Worldview 4 - satellite - Centaur upper stage - fuel

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه