کهکشان پشمالوی ان‌جی‌سی ۴۴۱۴

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
کهکشان‌های مارپیچیِ "پشمین" چقدر از جرم خود را پنهان کرده‌اند؟
اینجا تصویری با رنگ‌های واقعی از کهکشان مارپیچی پشمینِ ان‌جی‌سی ۴۴۱۴ را می‌بینیم که از پشت تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده تا به اخترشناسان در یافتن پاسخ این پرسش کمک کند. البته داده‌های پیمایش دیجیتالی آسمان اسلون (SDSS) هم به این تصویر افزوده شده.
مارپیچی‌های پشمین -که شکل بازوهای مارپیچی آنها به خوبی نمایان نیست- یک گونه‌ی بسیار رایج از کهکشان‌ها هستند و ان‌جی‌سی ۴۴۱۴ هم یکی از نزدیک‌ترینِ آنهاست. این کهکشان با فاصله‌ی ۶۲ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی گیسو جای دارد.
ستارگان و گازهای نزدیک لبه‌ی دیدارپذیرِ کهکشان‌های مارپیچی با چنان سرعتی به گرد مرکز می‌چرخند که احتمالا وجود گرانش انبوهی از ماده‌ی نادیدنی تاریک باعث شده آنها کنار یکدیگر بمانند و از چنگ کهکشان نگریزند.

شناخت پراکندگی ماده‌ی معمولی و ماده‌ی تاریک در ان‌جی‌سی ۴۴۱۴ به ما در واسنجی (کالیبریزاسیون) بقیه‌ی این کهکشان و به طور کلی همه‌ی مارپیچی‌های پشمین کمک می‌کند. همچنین واسنجی فاصله‌ی ان‌جی‌سی ۴۴۱۴ از زمین نیز می‌تواند به ما در واسنجی نردبان فاصله‌های کیهانی در سرتاسر جهانِ دیدارپذیر کمک کند.

در همین زمینه: * یک کهکشان "پشمالو" 

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NGC 4414 - flocculent spiral - galaxy - Hubble Space Telescope - Sloan Digital Sky Survey - SDSS - spiral arm - Stars - dark matter - calibrating - cosmological distance scale

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه