خلاصه‌ای از کهکشان راه شیری!

این تصویر در اندازه‌ی بسیار بزرگ‌تر (۹.۹۱ مگابایت)
ماهواره‌ی اروپایی گایا (Gaia) سرگرم پیمایش (نقشه‌برداری) از ستارگان کهکشان راه شیری و پیرامونش است تا بتواند دقیق‌ترین نقشه‌ی سه بُعدی از راه شیری را پدید آورده و به پرسش‌های مربوط به ساختار، ریشه، و فرگشت آن پاسخ دهد.

گایا در سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شد و تاکنون توانسته در بزرگ‌ترین پیمایش سرتاسری اجرام آسمانی که تا امروز انجام شده، نخستین کاتالوگش را از بیش از یک میلیارد ستاره تهیه کند.

این فضاپیما برای دستیابی به هدف‌های علمی‌اش دقتی بی‌اندازه بالا دارد، و برای آن که دانشمندان گروه بازرسی بتوانند کارایی و عملکرد آن را زیر نظر داشته باشند، به طور منظم گزارش‌هایی درباره‌ی وضعیت خود و ستارگانی که مشاهده کرده به زمین می‌فرستد.

اکنون دانشمندان با گردآوری این داده‌های مهندسی در مدت ۱۸ ماه و پیوند آنها یک "نقشه" از انبوهیِ ستارگان دیده شده تهیه کرده‌اند. در این نقشه می‌توانیم یک نمای مجازی و شبحگون از کهکشان پرشکوه راه شیری را ببینیم که خوشه‌های کروی کناره‌اش و همچنین ابرهای ماژلانی همسایه‌اش هم در آن نمایانست.

جاهایی مانند مرکز کهکشان که پرستاره‌تر است در نقشه روشن‌تر دیده می‌شوند و هر چه کم‌ستاره‌تر می‌شود تیره‌تر به نظر می‌آید. در این نقشه داده‌های درخشش مربوط به چندین میلیون ستاره به کار رفته است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
ESA - Gaia - 3D map - Milky Way galaxy - globular cluster - Magellanic clouds - star

منبع: esa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه