کشف خانواده تازه‌ای از ستارگان در مرکز کهکشان

* یکی از پژوهشگران بنیاد پژوهش‌های اخترفیزیک LJMU یک خانواده‌ی تازه از ستارگان را در هسته‌ی کهکشان راه شیری یافته که می‌تواند بینش‌‌های نوینی درباره‌ی نخستین گام‌های پیدایش کهکشان به ما بدهد.

این کشف آگاهی‌های تازه‌ای هم درباره‌ی خاستگاه خوشه‌های کروی در بر دارد- خوشه‌های کروی انبوهی از میلیون‌ها ستاره‌اند که در آغاز تاریخ کهکشان راه شیری پدید آمده‌اند.
این تصویر یک نمای نور دیدنی (مریی) از ۲۰ درجه‌ی درونی راه شیری از دیدگاه زمین را نشان می‌دهد (برای مقایسه، ماه کامل تنها حدود ۱/۲ درجه از آسمان را می‌پوشاند). این بخش آسمان به دلیل چگالی مرکز کهکشان و همچنین وجود ستارگان بیشمار میان زمین و مرکز کهکشان، بی‌اندازه شلوغ است. لکه‌های تیره در اثر درآشامش (جذب) نور دیدنی توسط ابرهای چگال غبار پدید آمده‌اند. روی هم رفته، این درآشامش غبار در مرکز کهکشان بیش از هر جای دیگری از کهکشان است. دایره‌ی فیروزه‌ای جایگاه مرکز کهکشان را نشان می‌دهد، و ستاره‌های سرخ نشانگر جای ستارگانی هستند که تازه توسط APOGEE یافته شده‌اند. بسیاری از آنها در همان منطقه‌ای هستند که درآشامش غباری بالا است، که این نشان می‌دهد چرا APOGEE که دید فروسرخ دارد، نخستین پیمایشی بود که توانست به وجود این خانواده‌ی تازه پی ببرد. منبع: ljmu  
دانشگاه LJMU یکی از همکاران پیمایش دیجیتالی آسمان اسلون (SDSS) است- یک همکاری بین‌المللی از دانشمندان چندین بنیاد. یکی از پروژه‌های این پیمایش، APOGEE نام دارد (برگرفته از آزمایش فرگشت کهکشانی رصدخانه‌ی آپاچی پوینت) که داده‌های فروسرخ از هزاران ستاره‌ی کهکشان راه شیری را گرد می‌آورد.

رصد مرکز کهکشان در طیف فروسرخ به یافته شدن خانواده‌ی تازه‌ای از ستارگان انجامید که تاکنون تنها درون خوشه‌های کروی مانندشان دیده شده بود.

این خانواده‌ی تازه و فریبنده از ستارگان می‌توانسته متعلق به خوشه‌هایی کروی بوده باشد که در دوران پرخشونت پیدایش مرکز کهکشان از هم پاشیده بودند. این نابودی خوشه‌های کروی باعث شد خوشه‌های کروی‌ای که اکنون در کهکشان هست یک دهم مقدار آغازین باشد. این بدان معناست که درصد چشمگیری از ستارگان پیر که امروزه در بخش‌های درونی کهکشان وجود دارند، احتمالا در آغاز اعضای خوشه‌هایی کروی بوده‌اند که از هم پاشیده‌اند.

ریکاردو اسکیاوون، رهبر پژوهشگران در این پروژه می‌گوید:
«این یک یافته‌ی بسیار هیجان‌آور است که به ما در رسیدن به پاسخ پرسش‌های هیجان‌انگیزی مانند این که سرشت ستارگان مناطق درونی کهکشان چیست، خوشه‌های کروی چگونه پدید آمدند، و نقش آنها در گام‌های آغازین شکل‌گیری کهکشان راه شیری -و همچنین کهکشان‌های دیگر- چه بود کمک می‌کند.»

«آگاهی‌ها از مرکز راه شیری بسیار اندک است، زیرا ابرهای کدر گرد و غبار جلوی دید ما از آن را گرفته‌اند. گروه APOGEE با مشاهده‌ی آن در نور فروسرخ، که کمتر از نور دیدنی توسط غبار درآشامیده (جذب) می‌شود، می‌تواند مرکز کهکشان را بهتر از گروه‌های دیگر ببیند.»

«ما با رصدهایمان توانستیم همنهش (ترکیب) شیمیایی هزاران ستاره را تعیین کنیم؛ در میان آنها شمار چشمگیری ستاره با فراوانی بسیار بالای نیتروژن یافتیم که از این نظر متفاوت با همنهش توده‌ی ستارگان بخش‌های درونی کهکشان بودند. مطمئن نیستیم ولی به گمان ما این ستارگان از فروپاشی یک خوشه‌ی کروی به جا مانده‌اند. آنها همچنین می‌توانند دستاورد نخستین دوره‌های ستاره‌زایی در آغاز تاریخ کهکشان باشند. ما اکنون داریم مشاهدات بیشتری را برای بررسی این انگاشت‌ها انجام می‌دهیم.»

پژوهشنامه‌ی این دانشمندان در ماهنامه‌ی انجمن سلطنتی اخترشناسی انتشار یافته است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
LJMU - Astrophysics Research Institute - star - Milky Way Galaxy - globular cluster - Sloan Digital Sky Survey - APOGEE - Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment - infrared - Galactic centre - Ricardo Schiavon - nitrogen - star formation

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه