جونو یکی از "مرواریدهای" مشتری را به تصویر کشید

این عکس که توسط دستگاه تصویربرداری جونوکم فضاپیمای جونوی ناسا گرفته شده، هفتمین ساختار از هشت ساختاری که با هم یک "رشته مروارید" روی سیاره‌ی مشتری پدید آورده‌اند را نشان می‌دهد. رشته مروارید مشتری دسته‌ای از توفان‌های بزرگند که در جهت پادساعتگرد می‌چرخند و مانند بیضی‌هایی سفید در نیمکره‌ی جنوبی این غول گازی دیده می‌شوند. شمار این بیضی‌ها از ۱۹۸۶ تاکنون میان شش تا ۹ تغییر کرده. شمار آنها اکنون هشت تاست.

این عکس در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۹:۲۷ بامداد به وقت اقیانوس آرام، و به هنگام سومین گذر جونو از کنار مشتری گرفته شده. در زمان گرفته شدن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از مشتری حدود ۲۴۶۰۰ کیلومتر بود.

جونوکم (JunoCam) یک دوربین رنگی نور دیدنی (مریی) است که برای گرفتن عکس‌های چشمگیر از قطب‌ها و قله‌ی ابرهای مشتری ساخته شده. این دوربین به عنوان چشم جونو، دیدگاهی گسترده دارد و به فراهم شدن زمینه برای دیگر دستگاه‌های فضاپیما کمک می‌کند. هدف ویژه‌ی افزودن این دستگاه به جونو مشارکت همگانی در این ماموریت بوده. اگرچه عکس‌هایی که می‌گیرد می‌توانند به گروه دانشمندان ماموریت نیز کمک کنند، ولی به عنوان یکی از دستگاه‌های علمی فضاپیما در نظر گرفته نمی‌شود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
JunoCam - NASA - Juno spacecraft - string of pearls - Jupiter - counterclockwise - gas giant - planet - visible - pole - cloud top

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه