آیا زمین تا ۵ میلیارد سال دیگر دوام خواهد آورد؟

چند میلیارد سال دیگر که خورشید صدها برابر بزرگ‌تر از امروز می‌شود چه بر سر زمین خواهد آمد؟ 
یک گروه بین‌المللی از اخترشناسان با بهره از نیرومندترین رادیوتلسکوپ جهان، در صدد یافتن پاسخ این پرسش در ستاره‌ی L2 Puppis برآمده‌اند. پنج میلیارد سال پیش، این ستاره بسیار همانند خورشیدِ امروز بوده.
یک همگذاری از عکس‌های رادیویی و نور دیدنی (مریی) سامانه‌ی ال۲_کشتی‌دم
پرفسور لین دسین [یا دچین] از بنیاد اخترشناسی کی‌یو لوون می‌گوید: «پنج میلیارد سال دیگر، خورشید به یک ستاره‌‌ی غول سرخ تبدیل شده و صدها برابر اندازه‌ی امروزش خواهد بود. همچنین در آن زمان، در اثر وزش بادهای بسیار نیرومند درصد بزرگی از جرمش را از دست داده است. تا ۷ میلیارد دیگر تنها چیزی که از خورشید بر جای خواهد ماند یک کوتوله‌ی سفید به اندازه‌ی سیاره‌ی زمین، ولی بسیار پرجرم‌تر خواهد بود که یک قاشق چایخوری از موادش وزنی حدود ۵ تُن خواهد داشت.»

این دگردیسی اثر چشمگیری بر سیاره‌های سامانه‌ی خورشیدی می‌گذارد. برای نمونه، خورشید در گام غول سرخ، سیاره‌های تیر و ناهید را در دل خود فرو برده و نابود خواهد کرد.

دسین ادامه می‌دهد: «ولی سرنوشت زمین هنوز نامعلوم است. ما می دانیم که خورشیدمان بزرگ‌تر و درخشان‌تر خواهد شد، پس احتمال این هست که همه‌ی گونه‌های زیستی زمین نابود شود. ولی آیا هسته‌ی سنگی زمین از گام غول سرخیِ خورشید جان به در برده و به گردش دور کوتوله‌ی سفید ادامه خواهد داد؟»

به همین دلیل این گروه بین‌المللی بررسی ستاره‌ی ال۲_کشتی‌دُم (L2 Puppis) را آغاز کرده‌اند. این ستاره ۲۰۸ سال نوری از زمین فاصله دارد، یعنی در استاندارد کیهانی، ستاره‌ای نزدیک است. پژوهشگران برای این منظور از آرایه‌ی رادیوتلسکوپی آلما (َALMA) بهره گرفته‌اند. این آرایه از ۶۶ آنتن رادیویی درست شده که با هم یک تلسکوپ مجازی غول‌پیکر به قطر ۱۶ کیلومتر را ساخته‌اند.

نموداری از مدار گردش سیاره‌ای که دور
ال۲_کشتی‌دم می‌چرخد
وارد هومن از بنیاد اخترشناسی کی‌یو لوون می‌گوید: «ما دریافتیم که ال۲_کشتی‌دم حدود ۱۰ میلیارد سال سن دارد. پنج میلیارد سال پیش، این ستاره تقریبا درست همسان و حتی هم‌جرم خورشیدِ امروز بوده. یک سوم از جرم این ستاره در روند فرگشتش از دست رفته و این چیزیست که برای خورشید خودمان هم در آینده‌ی بسیار دور رخ خواهد داد.»

این پژوهشگران جرمی را شناسایی کردند که در فاصله‌ی ۳۰۰ میلیون کیلومتری ال۲_کشتی‌دم (حدود دو برابر فاصله‌ی زمین تا خورشید) به گرد این ستاره‌ی غول‌پیکر در چرخش است. این سیاره تقریبا نمایی کاملا همسان با چیزی که زمین در ۵ میلیارد سال دیگر خواهد بود را دارد.

با شناخت دقیق‌تر از برهمکنش‌های میان ال۲_کشتی‌دُم و سیاره‌اش، آگاهی‌های ارزشمندی درباره‌ی گام پایانی زندگی خورشید و تاثیر آن بر سیاره‌های درون سامانه‌ی خورشیدی به دست خواهد آمد. این که سرانجام زمین از نابودی توسط خورشید نجات می‌یابد یا نه هنوز روشن نیست و از همین رو سامانه‌ی ال۲_کشتی‌دم می تواند کلید گشودن این راز باشد.


پیش از این دباره‌ی این ستاره خوانده بودید: * یک پروانه کیهانی که دارد از پیله اش بیرون می آید 

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Earth - Sun - radio telescope - star - L2 Puppis - Leen Decin - KU Leuven Institute of Astronomy - stellar wind - white dwarf - tea spoon - planet - Solar System - Mercury - Venus - life - core - red giant - ALMA - radio antenna - Ward Homan

منبع: sciencedaily

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه