ابرهای خوشرنگ در همسایه کوچک کهکشان راه شیری

داده‌های این تصویر توسط دوربین پیشرفته‌ی پیمایشی تلسکوپ فضایی هابل گردآوری شده. اندازه‌ی بزرگ‌تر
تلسکوپ فضایی هابل ناسا دو سحابی خوش رنگ و لعاب را به تصویر کشیده که با هم مانند یک سحابی به نظر می‌رسند. این دو سحابی در ابر کوچک ماژلان جای دارند، کهکشان کوتوله‌ای که ماهواره‌ی کهکشان راه شیری است. تابش‌های پرانرژی ستارگان درخشان مرکز این دو سحابی، هیدروژنِ درونشان را گرم کرده و به تابشی سرخ‌فام واداشته [پس سحابی گسیلشی هستند- م].

این دو سحابی که با هم به نام ان‌جی‌سی ۲۴۸ خوانده می‌شوند، در سال ۱۸۳۴ توسط سر جان هرشل یافته شدند. ان‌جی‌سی ۲۴۸ حدود ۶۰ سال نوری درازا و ۲۰ سال نوری هم پهنا دارد. این جرم یکی از کم‌شمار سحابی‌های هیدروژنی سرخ‌فام در ابر کوچک ماژلان است که تقریبا ۲۰۰ هزار سال نوری از ما فاصله داشته و در صورت فلکی جنوبی توکان دیده می‌شود.

این عکس بخشی از یک پژوهش به نام "بررسی فرگشت گاز و غبار ابر کوچک ماژلان" (SMIDGE) است. هدف اخترشناسان از بررسی ابر کوچک ماژلان با بهره از هابل، پی بردن به تفاوت میان غبارهای کهکشان راه شیری با غبارهای درون کهکشان‌هایی مانند ابر کوچک ماژلان است که فراوانی عنصرهای سنگینشان بسیار کمتر از اندازه‌ی موردنیاز برای پدید آوردن غبار است. ذرات غبار در یک کهکشان از اجزای کلیدی موردنیاز برای ستاره‌زایی در آن هستند.

فراوانیِ عنصرهای سنگین در ابر کوچک ماژلان میان یک پنجم تا یک دهم فراوانی آنها در کهکشان راه شیری است. از آنجایی که این کهکشان کوچک به ما نزدیک است، دانشمندان می‌توانند غبارهای آن را با جزییات دقیق بررسی کرده و درباره‌ی غبارهای آغاز تاریخ کیهان بیشتر بیاموزند. دانشمند اصلی این پژوهش، دکتر کرین سنداستورم از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو می‌گوید: «این برای شناخت تاریخ کهکشان خودمان هم مهم است... غبار یک بخش کلیدی از چگونگی کارکرد کهکشان‌ها و چگونگی زایش ستارگان در آنهاست.»

بیشتر فرآیندهای ستاره‌زایی در آغاز تاریخ کیهان رخ دادند، زمانی که درصد عنصرهای سنگین بسیار کمتر از امروز بود [مانند محیط ابر کوچک ماژلان] و همین باعث شده این کهکشان کوچک به یک آزمایشگاه خوب برای بررسی شرایط آغاز کیهان تبدیل شود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - Hubble Space Telescope - nebula - Small Magellanic Cloud - dwarf galaxy - Milky Way galaxy - star - hydrogen - NGC 248 - Sir John Herschel - satellite - constellation Tucana - Small Magellanic Cloud Investigation of Dust and Gas Evolution - SMIDGE - element - Karin Sandstrom - University of California - San Diego - star formation - galaxy - Advanced Camera for Surveys

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه