سرزمین عجایب کیهانی

این تصویر در دو اندازه‌ی دیگر: بزرگ- بسیار بزرگ‌ (۲.۲ مگابایت)
به دلایلی ناشناخته، منطقه‌ای از فضا به نام ان‌جی‌سی ۶۳۵۷ برخی از پرجرم‌ترین ستارگانی که تاکنون یافته شده‌اند را در دل خود پرورش می‌دهد.
این گستره‌ی پیچیده و بارور ستاره‌زایی از بی‌شمار رشته‌های گاز و غبار گسیلشی (نشری) تشکیل شده که حفره‌های غول‌پیکرِ سه خوشه‌ از ستارگان بزرگ را در میان گرفته‌اند. همه‌ی این ساختارهای پیچیده دستاورد برهمکنش‌هایی هستند که میان بادهای میان‌ستاره‌ای، فشارهای تابشی، میدان‌های مغناطیسی، و گرانش.
این تصویر از همگذاری داده‌های تصویری که در چندین طول موج و با تلسکوپ‌های گوناگون گرد آمده و هم کدام به رنگی نمایانده شده‌اند درست شده:
طیف دیدنی (مریی) از تلسکوپ UKIRT در هاوایی که در برنامه‌ای به نام پیمایش آسمان سوپرکاسموس دریافت شده (رنگ آبی)، طیف فروسرخ از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، (رنگ نارنجی)، و طیف پرتو X از رصدخانه‌ی فضایی پرتو X چاندرای ناسا (رنگ صورتی).
ان‌جی‌سی ۶۳۵۷ در سه طیف. از چپ به راست: پرتو X، نور دیدنی، فروسرخ
پهنای ان‌جی‌سی ۶۳۵۷ حدود ۱۰۰ سال نوری است و با فاصله‌ی ۵۵۰۰ سال نوری از زمین، در راستای صورت فلکی کژدم (عقرب) جای دارد.
بیشتر ستارگان بزرگی که اکنون در ان‌جی‌سی ۶۳۵۷ دیده می‌شوند تا ۱۰ میلیون سال دیگر منفجر خواهند شد.

-------------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NGC 6357 - star - wonderland - star formation - star cluster - interstellar wind - magnetic field - visible - UKIRT Telescope - Hawaii - SuperCosmos Sky Surveys - infrared - NASA - Spitzer Space Telescope - X-ray - Chandra X-ray Observatory - constellation of the Scorpion

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه