نام‌های تازه فرزندان شکارچی

اکنون ستارگان آشنای شکارچی و صورت‌های فلکی گوناگون در سرتاسر آسمان نام‌هایی رسمی برای خود دارند.
در سال گذشته، انجمن بین‌المللی اخترشناسی به عنوان تنها مرجع رسمی برای نامگذاری اجرام آسمانی، برای ۲۷۷ تا از درخشان‌ترین ستارگان آسمان که از پیش هم نام‌هایی داشتند، نام‌های رسمی تازه‌ای برگزید. از جمله‌ی اینها می‌توان به پرآوازه‌ترین ستارگان آسمان، شباهنگ، ستاره‌ی قطبی، و بَشن (ابط‌الجوزا) اشاره کرد.
در این تصویر، صورت فلکی شکارچی (جبار) را به همراه نام‌های رسمی تازه‌ی شماری از ستارگانش می‌بینید.
این عکس خیره‌کننده که پهنایی نزدیک به ۳۰ درجه را در آسمان زمین می‌پوشاند، از فرق سر تا نوک پای شکارچی آسمان [چپ به راست] و پیرامون آن را در بر می‌گیرد.
هر سه ستاره‌ی درخشان کمربند این شکارچی هم اکنون نامی رسمی برای خود دارند.
سحابی بزرگ شکارچی در فاصله‌ی ۱۵۰۰ سال نوری زمین، نزدیک‌ترین منطقه‌ی بزرگ ستاره‌زایی به ما است و در اینجا درست سمت راست و زیر مرکز چارچوب دیده می‌شود. سحابی‌های پرآوازه‌ی دیگر، مانند سحابی کله‌اسبی و سحابی سر جادوگر هم در تصویر نمایانند.
این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
گفتن ندارد که سحابی شکارچی و ستارگان درخشانش به آسانی با چشم نامسلح دیده می‌شوند، ولی ابرهای غبار و تابش‌ گازهای فراگیر میان‌ستاره‌ای در این مجموعه‌ی پُر-سحابی کم‌نورتر از آنند که به سادگی در عکس‌های ثبت شوند.
این تصویر از پیوند نماهای تلسکوپی پهن‌باند درست شده و داده‌های دیگری که به کمک یک فیلتر باریک هیدروژن آلفا به دست آمده هم به آن افزوده شده تا رشته‌های گسترده‌ از گاز هیدروژن اتمیِ پرانرژی و برافروخته‌ نیز پدیدار شوند، از جمله رشته‌های درون کمان یک سحابی گسیلشی غول‌پیکر به نام "حلقه‌ی بارنارد".

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
star - Orion - constellation - International Astronomical Union - Sirius - Polaris - Betelgeuse - constellation of Orion - Orion's belt - Great Orion Nebula - Horsehead Nebula - Witch Head Nebula - unaided eye - nebula - broadband - hydrogen alpha - filter - atom - Barnard's Loop

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه