مسیر خورشید از انقلاب تا انقلابی دیگر

اگر نتوانستید ویدیو را اینجا ببینید، می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید
انقلاب زمستانیِ امسال، امروز یکم دی ماه رخ می‌دهد، ساعت ۱۴:۱۴ به وقت ایران (۱۰:۴۴ روز ۲۱ دسامبر به وقت جهانی). این روز نماد آغاز زمستان در نیمکره‌ی شمالی و تابستان در نیمکره‌ی جنوبی است. [به همین دلیل برخی گفته اند امشب هم شب یلدا است-م]
به این مناسبت، در اینجا یک ویدیوی جالب به شما تقدیم می‌کنیم که به شیوه‌ی زمان‌گریز (timelapse) در کشور مجارستان گرفته شده و رد جابجایی دیداری خورشید در درازنای یک سال را در آسمان نشان می‌دهد.
برای درست کردن این ویدیو، یک دوربین فیلمبرداری که بر روی سه پایه‌ای ثابت گذاشته شده بود، در هر دقیقه یک عکس می‌گرفت. در این مدت روی هم رفته ۱۱۶۰۰۰ عکس گرفته شد که با هم جابجایی خورشید در میدان دید دوربین را نشان می‌دهند.
تصویربرداری از انقلاب تابستانی ۲۱ ژوئن سال ۲۰۱۵ آغاز شد و تا انقلاب تابستانی ۲۰ ژوئن ۲۰۱۶ ادامه پیدا کرد. میان این دو تاریخ، انقلاب زمستانی ۲۲ دسامبر ۲۰۱۵ رخ داد که پایین‌ترین رد خورشید مربوط به آنست. نماهای پی در پیِ این تصویربرداری زمان‌گریز، جابجایی خورشید را در یک سال، از انقلابی تا انقلابی دیگر نشان می‌دهند. بریدگی‌هایی که در این ردها دیده می‌شود مربوط به روزهای ابری است.
ویدیو با پویانمایی خیره‌کننده‌ای از جابجایی آنالماهای خورشید به پایان می‌رسد، همان خمیدگی‌های 8-مانندی که اگر در یک سال، هر روز و در یک ساعت از آسمان بگیرید و آنها را به هم پیوند دهید پدید می‌آید. در این پویانمایی‌ها آنالماهای خورشید را می‌بینیم که گام به گام در دل آسمان سیاره‌ی زمین به پیش می‌رود.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Solstice - timelapse - Sun - Hungary - analemma - planet - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه