نخستین عکس‌های فضاپیمای کاسینی از درون مدار تازه‌اش

فضاپیمای کاسینی این عکس را حدود دو روز پیش از نخستین گذر از کنار لبه‌ی بیرونی حلقه‌های اصلی کیوان، که بخشی از گام یکی مانده به آخرِ ماموریتش است گرفت.
فضاپیمای کاسینی ناسا نخستین عکس‌هایی که از آغاز تازه‌ترین گام ماموریتش از جو کیوان (زحل) گرفته را به زمین فرستاده است. این عکس‌های تازه چشم‌اندازهایی را از فراز نیمکره‌ی شمالی کیوان نشان می‌دهد، از جمله نماهایی از رودباد (جت‌استریم) شش‌گوش و زیبای این سیاره.

کاسینی گام تازه‌ی ماموریتش که "مدارهای حلقه‌خراش" نام دارد را در روز ۳۰ نوامبر آغاز کرد. در هر یک از این مدارها، که بر روی هم ۲۰ مدارند و هر کدام یک هفته زمان می‌برند، کاسینی از فراز نیمکره‌ی شمالی کیوان می‌گذرد و سپس رو به پایین رفته و از کنار لبه‌ی بیرونی حلقه‌های اصلی سیاره رد می‌شود.

دوربین‌های تصویربرداری کاسینی این تازه‌ترین عکس‌ها را در روزهای ۲ و ۳ دسامبر، حدود دو روز پیش از نخستین گذر از کنار حلقه‌های کیوان گرفت [خواندید: * کاسینی نخستین مدار حلقه‌‌خراش خود را به پایان برد]. در گذرهای آینده نماهای نزدیک‌ترین گذر را خواهیم دید، از جمله برخی از نزدیک‌ترین چشم‌اندازهایی که تاکنون از حلقه‌های بیرونی و ماه های کوچکی که در آن بخش‌ها به گرد کیوان می‌چرخند دیده شده.

کارولین پورکو، رهبر گروه تصویربرداری کاسینی در بنیاد علوم فضایی در بولدر کلرادو می‌گوید: «این هم از آغاز پایان کاوش‌های تاریخی ما از کیوان. بگذارید این عکس‌ها -و عکس‌های آینده- به یادمان بیاورد که چه ماجراجویی جسورانه و شجاعانه‌ای پیرامون باشکوه‌ترین سیاره‌ی سامانه‌ی خورشیدی داشتیم.»
این تکه‌چسبانی از عکس‌های فضاپیمای کاسینی، نیمکره‌ی شمالی کیوان و حلقه‌هایش را با چهار فیلتر طیفی گوناگون نشان می‌دهد. هر یک از فیلترها طیف متفاوتی از نور را می‌گذراند و ابرها و ریزگردهای لایه‌های متفاوت را نشان می‌دهد.

گذر بعدی از کنار لبه‌های بیرونی حلقه‌ها برای روز ۱۱ دسامبر برنامه‌ریزی شده. این مدارهای حلقه‌خراش تا روز ۲۲ آوریل ادامه‌خواهند داشت و در آن هنگام، کاسینی با گذشتن برای آخرین بار از کنار تیتان، ماه کیوان، یک بار دیگر مسیرش را تغییر خواهد داد. با این رویارویی، کاسینی "پایان بزرگ" خود (Grand Finale) را آغاز خواهد کرد و در روز ۲۶ آوریل با جهش از روی حلقه‌ها، نخستین شیرجه از ۲۲ شیرجه‌ی خود به درون شکاف ۲۴۰۰ کیلومتری میان کیوان و درونی‌ترین حلقه‌هایش را انجام خواهد داد.

در روز ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷، فضاپیما شیرجه‌ی پایانی -شیرجه‌ی مرگ به درون ابرهای کیوان- را آغاز خواهد کرد. کاسینی به هنگام فرو رفتن در جو کیوان، داده‌هایی که درباره‌ی این جو گردآوری می‌کند را به زمین می‌فرستد و این کار را تا واپسین دم زندگی خود ادامه‌ خواهد داد.

-------------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
NASA - Cassini spacecraft - Earth - Saturn - planet - hexagon - jet stream - Ring-Grazing Orbits - main rings - moon - solar system - Carolyn Porco - Space Science Institute - Boulder - Colorado - Titan - Grand Finale - collage - spectral filter - wavelength

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه