پرومته و حلقه باریک F

در این تصویرِ فضاپیمای کاسینی ناسا پرومته یا پرومتئوس، ماه سیاره‌ی کیوان را می بینیم. بیشتر عکس‌هایی که کاسینی در گذشته از پرومته گرفته بود از فاصله‌ای دورتر از آن ثبت شده بودند که دهانه‌های سطحش را مانند آنچه در این تصویر کمیاب می‌بینیم نشان دهند.

خط کجی که از بالا، سمت چپ کشیده شده حلقه‌ی باریک F کیوان است که در برخی از عکس‌های کاسینی -بر خلاف اینجا- روشن و پررنگ به نظر می‌آید. از آنجایی که در این تصویر، خورشید تقریبا پشت کاسینی است، بیشتر نورِ تابیده برحلقه‌ی F پراکنده شده و به دوربین کاسینی نرسیده، که همین باعث شده کم‌نور به نظر آید. پراکندگی نور برای حلقه‌هایی مانند F که از ذرات کوچک درست شده‌اند پدیده‌ی رایجیست.

دیدگاه این تصویر رو به سمت روشن نشده‌ی حلقه‌ها و حدود ۱۴ درجه زیر صفحه‌ی آنهاست. عکس در نور دیدنی (مریی) و با دوربین زاویه-باریک کاسینی در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۶ گرفته شده.

در زمان گرفتن عکس، فاصله‌ی فضاپیما از پرومته حدود ۳۶۴۰۰۰ کیلومتر، و زاویه‌ی خورشید-پرومته-فضاپیما (زاویه‌ی گام) هم برابر با ۵۱ درجه بوده. هر پیکسل تصویر هم‌ارز ۲ کیلومتر است.

* رقص مداری زیبای پرومته در کنار حلقه F را اینجا ببینید:  رقص مداری پرومتئوس 

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Saturn - moon - Prometheus - NASA - Cassini spacecraft - crater - F ring - scattering - rings - plane - narrow-angle camera - sun - phase - angle

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه