کهکشان نامنظم میله‌ای

این توده‌ی ستاره‌ای آبی‌رنگ و خوش‌ریخت که در واقع یک کهکشان نامنظم به نام آی‌سی ۳۵۸۳ است، با فاصله‌ی حدود ۳۰ میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی دوشیزه جای دارد.

شاید به نظر برسد آی‌سی ۳۵۸۳ هیچ ساختار نمایانی در خود ندارد ولی اخترشناسان پی برده‌اند که این کهکشان دارای یک میله از ستاره در مرکزش است. چنین ساختارهایی در کیهان رایجند و درون بیشتر کهکشان‌های مارپیچی، بسیاری از کهکشان‌های نامنظم، و برخی از کهکشان‌های عدسی نیز پیدا شده. دو تا از نزدیک‌ترین همسایه‌های کیهانی ما، یعنی ابرهای بزرگ و کوچک ماژلان کهکشان‌هایی میله‌دار هستند که نشان می‌دهد احتمالا زمانی کهکشان‌های مارپیچی میله‌داری بوده‌اند و بعدها در اثر کشش گرانشی کهکشان راه شیری ساختارشان به هم ریخته و از هم گسیخته‌اند.

گویا چنین چیزی هم دارد در آی‌سی ۳۵۸۳ رخ می‌دهد. به گمان دانشمندان، این کهکشان کوچک وارد کشمکش گرانشی با یکی از همسایگان مارپیچی‌اش به نام مسیه ۹۰ شده است. این دو با هم یک جفت را ساخته‌اند که به نام آرپ ۷۶ شناخته می‌شود. هنوز روشن نیست که آیا این کشمکش‌ها دلیل ظاهر نامنظم آی‌سی ۳۵۸۳ هستند یا نه؛ ولی چه باشد و چه نباشد، در هر حال در این تصویر تلسکوپ فضایی هابل نمایی خیره‌کننده و زیبا بر پهنه‌ی سیاه فضا پدید آورده.

---------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
IC 3583 - star - irregular galaxy - constellation of Virgo - The Virgin - bar - lenticular galaxy - Large Magellanic Cloud - Small Magellanic Cloud - spiral galaxy - Milky Way - Messier 90 - Arp 76 - NASA - Hubble Space Telescope

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه