قلعه ابرماه

نه، سازنده‌ این قلعه‌ی باستانی، ماه را به آن وصل نکرده. تنها چیزی که این "هم‌کِناری" تماشایی را پدید آورده برنامه‌ریزی درست، و هوای خوب است.
این عکس هفته‌ی گذشته گرفته شده و یکی از ابرماه‌های سال ۲۰۱۶ را نشان می‌دهد که یکراست دارد از پشت یکی از برج‌های دژ بلوِر در پالما دِ مایورکا در جزایر بالئاری اسپانیا بالا می‌آید. این ابرماه واپسین ماه کامل سال ۲۰۱۶ بود که در برخی فرهنگ‌ها به نام "ماه بلوط" نیز شناخته می‌شود.
قلعه یا دژ بلوِر در اوایل سده‌ی ۱۳۰۰ میلادی ساخته شد و بسیاری از شاهان و ملکه‌ها آن را به عنوان کاخ -ولی گاهی هم زندان- به کار می‌بردند. ولی کره‌ی ماه حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش، و به احتمال بسیار در پی برخورد سهمگینِ یک جرم به بزرگی سیاره‌ی بهرام با زمین پدید آمد.
ابرماه بعدی که در آن هم ماه کمی بزرگ‌تر و روشن‌تر از همیشه به نظر خواهد آمد، در ۳ دسامبر ۲۰۱۷ رخ خواهد داد و نه تنها از پشت دژها و قلعه‌ها، بلکه در سرتاسر زمین دیده خواهد شد.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Moon - juxtaposition - supermoon - Bellver Castle - Palma de Mallorca - Balearic Islands - Spain. The supermoon - full moon - Oak Moon - Moon - collision - Mars - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه