شب یلدا در سیاره شازده کوچولو

در این عکس، شازده‌ کوچولو را می‌بینیم که در یکی از شب‌های سرد انقلاب زمستانی (شب یلدا)، نگاهش را بر لبه‌ی یک کهکشان بزرگ در آسمان سیاره‌ی کوچکش دوخته.
این عکس در حقیقت گونه‌ای ویژه از نگاشت استریوگرافیک به نام "little planet" است که از پیوند و پردازش دیجیتالی چندین عکس از سیاره‌ی خودمان درست شده. این عکس‌ها در ساحل دریاچه ی سد Seč در جمهوری چک گرفته شده و با هم از افق تا افق و از سرسو تا پاسوی آسمان را می‌پوشاندند. [به عربی: سمت‌الراس تا سمت‌القدم]
پس این کهکشان بزرگ هم باید همان راه شیری خودمان باشد، و پرنورترین شبچراغ آسمان هم ناهید خودمان، که این شب‌ها به عنوان ستاره‌ی شامگاهی در افق باختری سرتاسر جهان دیده می‌شود.
از جمله گنج‌های آسمانی که در در دل این آسمان تاریک دیده می‌شوند می‌توان از خوشه‌ی ستارگان پروین، و سحابی آمریکای شمالی در شکاف پرغبار و تیره‌ی کهکشان نام برد.
نوار محو و افشان نور برجگاهی (منطقه‌البروجی) ناهید را در آغوش خود گرفته، ولی ستون‌های رنگارنگی از نور هم در تصویر دیده می‌شود که بر فراز چراغ‌های خیابان‌هایی در همان نزدیکی پدید آمده‌اند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
solstice eve - little planet - galaxy - planet - Earth - nadir - zenith - projection - Sec reservoir - Czech Republic - Milky Way - Venus - evening star - Pleiades star cluster - North America nebula - galactic rift - Zodiacal light - pillar

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه