یک مگامیزر کیهانی

* به ظاهر آشنای این کهکشان نگاه نکنید، این جرم در یک رده‌بندی بسیار هیجان‌انگیزتر و پیشرفته‌تر از دیگر کهکشان‌ها جای دارد- این یک "مگامیزر" است.
مگامیزرها میزرهایی به شدت درخشان، حدود ۱۰۰ میلیون بار درخشان‌تر از میزرهایی هستند که در کهکشان‌هایی مانند راه شیری پیدا می‌شود. این کهکشان به طور یکپارچه رفتار یک چشمه‌ی "لیزر" کیهانی را دارد که به جای پرتوهای نور دیدنی، پرتوهای ریزموج (مایکروویو) می‌گسیلد (به همین دلیل حرف "m" جانشین حرف "l" در واژه‌ی laser شده).

نام این مگامیزر IRAS 16399-0937 است و بیش از ۳۷۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. عکسی که در اینجا از آن می‌بینید توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده. و به جای نشان دادن سرشت خشن و پرانرژی آن، با رنگ‌آمیزی‌اش نمایی زیبا و دلپذیر مانند یک غنچه‌ی گل کیهانی به آن داده. این عکس از همگذاری داده‌های تصویری در طول موج‌هایی گوناگون درست شده که به کمک دو دستگاه تلسکوپ هابل گردآوری شدند: "دوربین پیمایشی پیشرفته" (ACS)، و "دوربین فروسرخ-نزدیک و طیف‌سنج چندجرمی" (NICMOS).

حسمندی و وضوح بسیار بالا و میدان دید گسترده‌ی NICMOS به اخترشناسان امکان داد تا شانسی بی‌مانند برای مشاهده‌ی دقیق ساختار IRAS 16399-0937 بیابند. آنها دریافتند که IRAS 16399-0937 دارای یک هسته‌ی دوگانه است- هسته‌ی کهکشان از دو هسته‌ی جداگانه تشکیل شده که دارند با هم یکی می‌شوند. این دو هسته‌ی شمالی و جنوبی که به ترتیب IRAS 16399N و IRAS 16399S نام دارند، بیش از ۱۱۰۰۰ سال نوری از یکدیگر فاصله‌ دارند. ولی هر دوی آنها با هم در ژرفای دل گردابی از گاز و غبار کیهانی پنهان شده‌ و با برهمکنش با یکدیگر، چنین ساختار شگرفی را برای این کهکشان آفریده‌اند.

این هسته‌ها بسیار با هم متفاوتند. هسته‌ی جنوبی به نظر می‌رسد یک منطقه‌ی ستاره‌فشانی است که دارد با نرخی باورنکردنی ستارگان تازه می‌سازد. ولی هسته‌ی شمالی از گونه‌ای به نام هسته‌های LINER است (منطقه‌ی گسیلش هسته‌ای با یونش کم)، و در واقع منطقه‌ایست که گسیلش‌هایش به طور عمده از هسته‌های اتمی خنثا یا کم-یونیده‌ی گازهایی ویژه سرچشمه می‌گیرد. هسته‌ی شمالی همچنین میزبان یک ابَرسیاهچاله به جرم ۱۰۰ میلیون برابر خورشید نیز هست.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
galaxy - megamaser - maser - Milky Way - laser - microwave - visible - IRAS 16399-0937 - Earth - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - rosebud. - wavelength - Advanced Camera for Surveys - ACS - Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer - NICMOS - nucleus - IRAS 16399N - IRAS 16399S - starburst - star - LINER - Low Ionization Nuclear Emission Region - ionised - neutral - atom - black hole - Sun

منبع: spacetelescope

2 دیدگاه شما:

ناشناس

A minor correction - The secondary nucleus is not that of a captured galaxy. Instead, it was a semi independent nucleus early on and developed its own galaxy of stars in close proximity to its progenitor black hole.
A sibling or secondary nucleus can be distinguished from a captured nucleus by the lack of conflict between the dual nuclei. k

یک ستاره در هفت آسمان

سپاسگزارم از توجهتون دوست عزیز
در متنی که من ترجمه کردم حرفی از ریشه‌ی دو کهکشان زده نشده

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه