نبرد مهتاب و شهاب

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
در شب ۱۳/۱۴ دسامبر، نبردی میان ابَرمهتاب (پرتوی ابرماه) و بارش شهابی دو-پیکری (جوزایی) در آسمان سیاره‌ی زمین جریان داشت.
سنگ و خاک‌هایی که از سیارک اسرارآمیز فیتون-۳۲۰۰ در فضا بر جای مانده بودند با سرعت ۳۵ کیلومتر بر ثانیه -سریع‌تر از گلوله‌ی شلیک شده- وارد جو زمین شده و تیرهای شهاب دوپیکری را در آسمان پدید می‌آوردند. ولی در آن شب بلند، آخرین ماه کامل پیرازَمی (حضیضی) سال ۲۰۱۶ به اندازه‌ای آسمان را روشن کرده بود که تنها درخشان‌ترینِ این تیرهای شهاب دیده می‌شدند.
این تصویر از پیوند نماهای گرفته شده در چند ساعت درست شده ودر آن شماری تیر شهاب را می‌بینیم که از نقطه‌ی کانونی بارش دوپیکری در صورت فلکی دوپیکر آمده و آسمان شب را خط خطی کرده‌اند.
ستارگان صورت فلکی شکارچی در نزدیک افق، به همراه ماه که به دلیل نوردهی بلند-مدت بیش از اندازه روشن شده، با هم آب‌های آرام دریاچه‌ی میون در شمال خاور پکن کشور چین را روشن کرده‌اند.

--------------------------------------------
به کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Geminid meteor - supermoonlight - planet - Earth - asteroid - 3200 Phaethon - meteor shower - Perigee Full Moon - shower's radiant - Gemini - star - Orion - Miyun - Beijing - China

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه