تولد سه ستاره در دل یک ابر

چندی پیش در همین وبلاگ درباره‌ی این تصویر خوانده بودید: * عکسی که برای نخستین بار شکل‌گیری سه ستاره نزدیک به هم را نشان می‌دهد.
اکنون در اینجا جزییاتی دیگر درباره‌ی آن برای شما ارایه می‌شود: 
عکسی که از پیوند داده‌های آلما و داده‌های آرایه‌ی
بسیار بزرگ (VLA) درست شده و سه پیش‌ستاره
را بهتر نشان می‌دهد. منبع: naro
 در این تصویر سه جنین ستاره‌ای (پیش‌ستاره) را می‌بینید که دارند در دل ابر غبار مادریشان در فاصله‌ی ۷۵۰ سال نوری زمین در ابر مولکولی برساوش رشد می‌کنند.
این نمای بی‌اندازه نزدیک که در طول موج‌های میلیمتری و به کمک آرایه‌ی میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (آلما، ALMA) در شیلی گرفته شده، دو پیش‌ستاره را به فاصله‌ی ۶۱ یکای اخترشناسی* از یکدیگر نشان می‌دهد، با یک پیش‌ستاره‌ی سوم که حدود ۱۸۳ یکای اخترشناسی از پیش‌ستاره‌ی مرکزی دورتر است.
این تصویر آلما همچنین یک ساختارِ به وضوح مارپیچی را هم آشکار کرده که نمایانگر ناپایداری گرانشی و تکه تکه شدن ابر غبار است، فرآیندی که به شکل‌گیری این سه پیش‌ستاره‌ در دل ابر انجامیده.
به برآورد اخترشناسان، سن این سامانه که L1448 IRS3B نام دارد کمتر از ۱۵۰ هزار سال است.
این دسته از فرآیندهای ستاره‌زایی که اینجا در گام‌های آغازینش به تصویر کشیده شده، به هیچ روی فرآیندهای کمیابی نیستند، زیرا تقریبا نیمی از همه‌ی ستارگان خورشیدسان دارای دستکم یک همدم هستند.
برداشت هنری (نقاشی) از روند شکل‌گیری این سه ستاره. سمت چپ: وضعیت کنونی- سمت راست: وضعیت آینده. منبع: naro

* هر یکای اخترشناسی یا AU برابر با فاصله‌ی زمین تا خورشید است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
triple star system - Perseus molecular cloud - wavelength - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array - ALMA - Chile - protostar - Earth - Sun - AU - spiral - instability - protostellar object - L1448 IRS3B

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه