خوشه گلوله، میدان نبرد دو نظریه

این تصویر در اندازه‌ی بزرگ‌تر
جریان خوشه‌ی گلوله چیست؟
این خوشه‌ی غول‌پیکر کهکشانی (1E 0657-558) با رفتار یک عدسی گرانشی، تصویر کهکشان‌های پس‌زمینه را به گونه‌ای دستخوش اعوجاج می‌کند. که دانشمندان آن را نشانه‌ی نیرومند برای یک نظریه‌ی پیشرو دانسته‌اند: وجود ماده‌ی تاریک درون این خوشه.
ولی پژوهش متفاوتی که به تازگی انجام شده نشان داده که رفتار این خوشه را با یک نظریه‌ی جایگزین و کمتر رایج -گرانش اصلاح شده- که در آن از ماده‌ی تاریک کمکی گرفته نشده هم می‌توان توجیه کرد. [کامل بخوانید: * نظریه تازه‌ای برای گرانش که وجود ماده تاریک را رد می‌کند]
اکنون این دو انگاره‌ی علمی برای توضیح مشاهدات با هم رقابت می‌کننند: "ماده‌ای که دیده نمی‌شود" در برابر "گرانش اصلاح شده". خوشه‌ی گلوله نمونه‌ی بسیار خوبی برای آزمودن این دو نظریه است و اثبات روشن نظریه‌ی ماد‌ی تاریک برای آن می‌تواند نظریه‌های گرانش اصلاح شده را شکست دهد.
در آینده‌ی نزدیک، با رصدها، شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای، و بررسی‌های بیشتر، نبرد این دو انگاره ادامه خواهد یافت.
تصویری که اینجا می‌بینید از همگذاری داده‌های تلسکوپ‌های هابل، چاندرا و ماژلان درست شده و در آن، رنگ سرخ نشانگر پرتوهای ایکس گسیلیده از گاز داغ است و رنگ آبی هم پراکندگی ماده‌ی تاریکِ احتمالی را نشان می‌دهد.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Bullet Cluster - cluster of galaxies - 1E 0657-558 - gravitational lens - galaxy - dark matter - modifying gravity - Hubble - Chandra - Magellan - X-ray

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه