کدو قلیانی بدبو!

سحابی کدو قلیانی که به نام رسمی OH 231.8+04.2 نیز شناخته می‌شود، نمایشی خیره‌کننده از مرگ یک ستاره‌ی خورشیدسان کم‌جرم است.

عکسی که اینجا می‌بینید توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا گرفته شده و این ستاره را نشان می‌دهد که دارد به سرعت از گام غول سرخ گذشته و وارد گام سحابی سیاره‌نما می‌شود، یک ترادیسی که با پس زدن لایه‌های بیرونی گاز و غبار ستاره به فضای پیرامون انجام می‌شود. موادی که به تازگی و در دو سمت مخالف پس زده شده‌اند دارند با سرعتی سرسام‌آور در فضا پخش می‌شوند- گازهای زردرنگ درون تصویر سرعتی نزدیک به یک میلیون کیلومتر بر ساعت دارند.

کم پیش می‌آید که اخترشناسان بتوانند ستاره‌ای را در این گام از زندگی‌اش [گام پیش-سحابی سیارنما یا PPN] ببینند، زیرا این ترادیسی در استاندارد کیهانی در یک چشم به هم زدن رخ می‌دهد. انتظار می‌رود این سحابی تا چند هزار سال دیگر به گسترش خود ادامه داده و سرانجام به یک سحابی سیاره‌نمای تمام عیار تبدیل گردد.

سحابی کدو قلیانی به نام سحابی تخم مرغ گندیده نیز شناخته می‌شود زیرا در بر دارنده‌ی انبوهی از گوگرد (سولفور) است، عنصری که در همراهی با عنصرهای دیگر، بویی مانند بوی یک تخم مرغ فاسد پیدا می‌کند. خوشبختانه این جرم که در صورت فلکی کشتی‌دم جای دارد، بیش از ۵۰۰۰ سال نوری از ما دور است و بوی آزاردهنده‌اش هرگز به ما نخواهد رسید.

-------------------------------------------------
تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
The Calabash Nebula - OH 231.8+04 - star - Sun - NASA - ESA - Hubble Space Telescope - red giant - planetary nebula - protoplanetary nebula - PPN - Rotten Egg Nebula - sulphur - element - rotten egg - constellation of Puppis - The Poop deck

منبع: spacetelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه