گشت و گذار پایانی کاسینی

کاسینی دارد خود را برای مرگی غم‌انگیز آماده می‌کند.
این فضاپیمای روباتیک که بیش از یک دهه‌ی گذشته را در مدار کیوان و به کاوش رازهای آن گذرانده، ماموریت خود را در سپتامبر آینده با یک شیرجه‌ی تماشایی در جو این غول گازی به پایان خواهد برد.
نمودار درون این تصویر مدارهای باقی‌مانده‌ی کاسینی که هر کدام حدود یک هفته زمان می‌برند را نشان می‌دهد. نخست، کاسینی به مدت چند ماه مدارهایی را می‌پیماید که کم کم آن را به کنار بیرونی‌ترین حلقه‌ی کیوان، یعنی حلقه‌ی F می‌رسانند [مدارهای حلقه‌خراش]. سپس در ماه آوریل، با گذشتن از کنار تیتان، یک کمک گرانشی از آن دریافت کرده و مسیر مدارهایش را تغییر می‌دهد. در روز ۱۵ سپتامبر، آخرین مدار از این دسته مدارها به کیوان می‌رسد و باعث می‌شود فضاپیما با فرو رفتن در جو این سیاره، کم کم گداخته شده و نابود شود.
کاسینی در مدارهای "پایان بزرگ" داده‌ها و نخستین نماها از درون حلقه‌ -فضای میان حلقه‌ها و خود کیوان- و همچنین شماری از ماه‌های کوچک که درون حلقه‌ها پراکنده‌اند را به زمین می‌فرستد.
کاسینی سوختش دارد به پایان می‌رسد و هر آن امکان دارد به یکی از ماه‌های کیوان بخورد به همین دلیل دانشمندان این برنامه را ریخته‌اند تا مبادا به یکی از ماه‌های احتمالا زیست‌پذیرش برخورد کرده و محیط آن را با میکروب‌های زمینی که ممکن است هنوز همراهش باشند بیالاید. [کامل‌تر بخوانید: * تنها چند روز به آغاز "پایان" کاسینی مانده]

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Cassini - Saturn - robotic spacecraft - ring F - Grand Finale - planet - moon

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه