ستاره مرگ و کوه بلندش

میماس، ماه سیاره‌ی کیوان (به عربی: زحل) یک ماه پوشیده از دهانه‌های برخوردی با قطر ۴۰۰ کیلومتر است.
بزرگ‌ترین دهانه‌ی آن که به افتخار ویلیام هرشل، یابنده‌ی میماس به نام دهانه‌ی هرشل خوانده شده حدود ۱۴۰ کیلومتر پهنا دارد. این دهانه‌ با داشتن قطری نزدیک به یک سوم قطر خود میماس، چهره‌ای هراس‌انگیز به آن داده، به ویژه برای علاقمندان داستان‌های علمی-تخیلی که آنها را به یاد ستاره‌ی مرگ، ایستگاه نبرد در داستان پرآوازه‌ی جنگ ستارگان می‌اندازد.
در حقیقت جرمی که با برخوردش به میماس این دهانه‌ی پهناور را پدید آورد، اگر تنها کمی بزرگ‌تر بود می‌توانست این ماه کوچک را یکپارچه خرد و نابود کند.
در این عکس که فضاپیمای کاسینی ناسا در اکتبر ۲۰۱۶ گرفته، سمت پاد-کیوان میماس، یعنی نیمکره‌ای که هیچگاه رو به کیوان نیست روشن از آفتاب، و دهانه‌ی بزرگش هم نزدیک لبه‌ی سمت راستش دیده می‌شود [میماس با کیوان در قفل گرانشی است و چرخشی همگام یا هماهنگ با آن دارد].
به دلیل زاویه‌ی نور، سایه‌ی کشیده‌ای بر کف دهانه افتاده که از آنِ کوه مرکزی دهانه است. بلندی این کوه بزرگ به پای قله‌ی اورست روی سیاره‌ی زمین می‌رسد.

--------------------------------------------
کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان:

واژه نامه:
Mimas - crater - moon - Saturn - crater Herschel - Death Star - battlestation - Star War - hemisphere - synchronous - Mount Everest - planet - Earth

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه