ماه و زمین از چشم یک ماهواره

ماهواره‌ای که اکنون به نام GOES-16 شناخته می‌شود در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۶ بh نام GOES-R از پایگاه نیروی هوایی در کیپ کاناورال به فضا پرتاب شده بود. این ماهواره می‌تواند سیاره‌ی زمین را از یک مدار زمین‌ایستا یا زمین‌ایست‌ور (geostationary) در فراز ۳۶۰۰۰ کیلومتری سطح زمین، روی خط استوا دیده‌بانی کند.
تصویری که اینجا می‌بینید روز ۱۵ ژانویه با دوربین پیشرفته‌ی خط پایه‌ی این ماهواره گرفته شده و زمین را با ماهِ گوژ نشان می‌دهد. البته ماه خشک و بدون هوا در کانون دوربین این ماهواره نبود.
دستگاه‌های نسل نوین این ماهواره می‌توانند در هر ۱۵ دقیقه، عکس‌هایی پروضوح در ۱۶ کانال طیفی از قرص کامل زمین بگیرند و از این راه دیدگاه دقیق‌تری از پویایی سامانه‌های آب و هوایی زمین به ما داده و پیش‌بینی‌های آب و هوایی درست‌تری را امکان‌پذیر سازند.
ماهواره‌ی GOES-16 هم مانند ماهواره‌های آب و هوایی GOES پیشین، از کره‌ی ماه در آسمان زمین برای واسنجی (کالیبراسیون) هدف‌های خود بهره می‌گیرد

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
GOES-16 - Cape Canaveral - Air Force Station - planet - Earth - geostationary orbit - Advanced Baseline Imager - gibbous - Moon - spectral channel - weather system - calibration

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه