دوازدهمین سالگرد فرود یک کاوشگر بر سطح تیتان

اگر نتوانستید ویدیو را اینجا ببینید، می‌توانید آن را در کانال تلگرام یک ستاره در هفت آسمان تماشا کنید 

درست ۱۲ سال پیش، در ۱۴ ژانویه‌ی ۲۰۰۵، کاوشگر اروپایی هویگنس بر سطح تیتان، ماه مه‌آلود سیاره‌ی کیوان (زحل) فرود آمد. این کاوشگر که بر دوش فضاپیمای کاسینی ناسا به فضا رفته بود، دورترین فرود بر یک جرم فرازمینی، و تنها فرود بر سطح دنیایی در بخش بیرونی سامانه‌ی خورشیدی را انجام داد.

در ویدیویی که اینجا می‌بینید از عکس‌های واقعی که هویگنس به هنگام فرود گرفته بود بهره گرفته شده [از ثانیه‌ی ۲۷ به بعد]. فرود این کاوشگر با چتر نجات انجام شد و ۲.۵ ساعت زمان برد. جو بسیار چگال تیتان از فاصله‌ی حدود ۷۰ کیلومتری سطح صاف شد و کوه‌های روشنی از یخ ناهموار و زمینه‌های تیره و پستی که گویا بستر خشک یک دریاچه بودند پدیدار گشت.

دانشمندان از دیدن کانال‌های زهکشی تیره و شاخه شاخه که نشان می‌داد رودهایی پرخروش از متان مایع بر روی سطح روان بوده شگفت‌زده شدند. آنها فکر کرده بودند تیتان یک اقیانوس سطحی از هیدروکربن‌های مایع دارد و به همین دلیل برای احتیاط، هویگنس را مناسب شناور شدن طراحی کرده بودند ولی کاسینی بعدها نشان داد که دریاچه‌ها و دریاهای بزرگ بیشتر محدود به قطب‌های تیتان هستند.

هویگنس بر سطح یک دشت سیلابی، در میان سنگ‌هایی "گِرد" از آب یخ‌زده فرود آمد، و حتی سایه‌ی چتر نجاتش را نیز به تصویر کشید.

فرود هویگنس گامی بزرگ در کاوش سامانه‌ی خورشیدی بود. تاکنون هیچ فضاپیمای دیگری بر سطحی دورتر از آن فرود نیامده. این کاوشگر دستاورد همکاری بین‌المللی در ماموریت کاسینی-هویگنس بود که در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ با فرو رفتن کاسینی در جو کیوان به پایان خواهد رسید.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
ESA - Huygens probe - Saturn - moon - Titan - NASA - Cassini spacecraft - solar system - parachutes - Cassini-Huygens mission

منبع: یوتیوب JPL

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه