سحابی خرطوم فیل در قیفاووس

این تصویر در دو اندازه‌ی بزرگ‌‌تر- بسیار بزرگ‌تر (۶.۹ مگابایت)
سحابی خرطوم فیل در بالا و دوردست‌های صورت فلکی قیفاووس، همچون تصویری از یک برگ در «داستان‌های پیدایش»* کهکشانی، در میان سحابی گسیلشی و خوشه‌ی ستاره‌ای جوانِ مجموعه‌ی آی‌سی ۱۳۹۶ پیچ و تاب خورده است. البته درازی این خرطوم فیل کیهانی که به نام "وی‌دی‌بی ۱۴۲" هم شناخته می‌شود، بیش از ۲۰ سال نوری است.
این نمای نزدیک رنگین با بهره از فیلترهای باریک باند درست شده که نورهای گسیلیده از اتم‌های یونیده‌ی هیدروژنِ موجود در منطقه را از خود می‌گذرانند. تصویر به دست آمده پشته‌های درخشانی را نشان می‌دهد که در اثر پرتوها و بادهای نیرومند ستارگان به پس رانده شده‌ و توده‌هایی از حباب‌های گاز و غبار سرد میان‌ستاره‌ای را در میان گرفته‌اند. این ابرهای تاریک و پیچک شکل، مواد خام مناسب برای ستاره‌زایی را در بر داشته و اجرام پیش‌ستاره‌ای را در دل ابرهای تیره‌ی خود پنهان کرده‌اند.
مجموعه‌ی به نسبت کم‌نور آی‌سی ۱۳۹۶ در حدود ۳۰۰۰ سال نوری از ما فاصله داشته و پهنه‌ای گسترده‌، به پهنای نزدیک به ۵ درجه را در آسمان می‌پوشاند. این تصویر تماشاییِ نمای نزدیک بخشی از این مجموعه به پهنای ۱ درجه را در بر گرفته که تقریبا هم‌ارز حدود ۴ قرص کامل ماه است.

--------------------------------------------
یاداشت:
* "داستان‌های پیدایش" (Just So Story) یا "مجموعه‌ی موجودات"، مجموعه‌ای از داستان‌های کودکانه، به نوشته‌ی رودیارد کیپلینگ، نویسنده‌ی بریتانیایی است.

--------------------------------------------
به تلگرام یک ستاره در هفت آسمان بپیوندید:

واژه نامه:
Elephant's Trunk Nebula - Just So Story - emission nebula - star cluster - IC 1396 - constellation of Cepheus - vdB 142 - narrow band - filter - ionized - hydrogen - atom - interstellar dust - star formation - protostar - Full Moon

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه